Hürkuş

TÜRK HAVACILIK VE UZAY SANAYİİ’NİN TÜRKİYE’YE KAZANDIRDIĞI BİR DİĞER DEĞER:

HÜRKUŞ

Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, her gün gücüne güç katarak ilerlediği ve ürettiği ürün yelpazesini genişletmek için var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip olarak üretilen HÜRKUŞ ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecek.

Türkiye’nin öncü havacılık şirketi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, geniş yelpazesini milli ürün sayısını artırarak devam ediyor. İlk milli ürün HÜRKUŞ kısa bir süre önce “Teknoloji Büyük Ödülü”ne layık görüldü. Hava Kuvvetleri Komutanlığı pilotlarıyla ilk uçuşunu İzmir Çiğli’de gerçekleştiren ve envantere girecek bir uçak olarak Türkiye’yi heyecanlandıran HÜRKUŞ, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin yüzlerce mühendis ve teknisyeni ile gittikçe önem kazananıyor. 2019’un ikinci yarısında teslimatları Hava kuvvetleri ve SSB koordinasyonunda yapılmaya devam edilecek olan HÜRKUŞ’un Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 15 adet teslim edilmesi planlanıyor.

Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı (HÜRKUŞ) Geliştirme Programı, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile yürürlüğe girdi. Gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ ile intibak, görerek, aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimleri yapılabilecek.

HÜRKUŞ-A konfigürasyonunun ilk uçağı yer testleri ile taksi testlerini tamamlamasını takiben 29 Ağustos 2013 tarihinde TUSAŞ, Kazan tesislerinde “İlk Uçuşunu” başarıyla gerçekleştirmişti. Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından verilen uçuş izni sonrasında, planlamalara uygun olarak HÜRKUŞ, ilk uçuşunu iniş takımı açık olarak yapmış, 9500 ft yüksekliğe tırmanarak kumanda yüzeylerinin ilk kontrollerini tamamlamıştı. 33 dakika süren uçuş sonrasında HÜRKUŞ başarılı bir iniş gerçekleştirmiş, ardından proje kapsamında üretilen TC-VCI kuyruk numaralı 2 nolu prototip uçağın uçuş testleri ise 10 Eylül 2014 tarihinde başlamıştı.

Uçuşlarda; sistem fonksiyon testleri, hava veri sistemi kalibrasyonu, kararlılık ve kontrol testleri, acil durum testleri, düşük sürat, detaylı stall ve aerodinamik konfigürasyon testleri, spin testleri, kararlılık ve kontrol testleri, performans testleri, havada motor susturma testleri, aerobatik ve operasyon testleri, yüksek hız ve çırpınma testleri icra edildi.

11 Temmuz 2016 tarihinde HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı için “TT32 Uçak Tip Sertifikası” SHGM’den alınmış, aynı gün içinde EASA da “EASA Geçerli Kılınan Tip Sertifikası” ile SHGM’nin söz konusu Sertifikası tüm Avrupa ülkeleri için geçerli kılındı. Böylece HÜRKUŞ, Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi’nden tip sertifikası alan ilk Türk uçağı oldu.

26 Eylül 2013 tarihinde yapılan SSİK’te, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile HÜRKUŞ uçaklarının seri üretimini öngören teklifi üzerinden sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı.

HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI ENVANTERİNE TUSAŞ DAMGASI

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine dahil olan birçok uçakta TUSAŞ’ın adı olduğu gibi HÜRKUŞ’u da envantere ekleyen TUSAŞ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yelpazesini genişletti. Hava Kuvvetleri’nin envanterine girecek kadar emniyetli ve kaliteli bir uçak yapmak sadece TUSAŞ için değil, ülkemiz için de önem arz ediyor. HÜRKUŞ’un 2019’da dünya pazarında daha da tanınır hale gelmesi için ise ilgili çalışmaları son süratle yerine getirmeye devam eden HÜRKUŞ, uluslararası sektörde şimdiden büyük ilgi görüyor.

Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, her gün gücüne güç katarak ilerlediği ve ürettiği ürün yelpazesini genişletmek için var gücüyle çalışmaya devam ediyor.


Devamı M5 Dergisi Mart 2019 Sayısında…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir