Danimarka'dan Ukrayna'ya 633 milyon dolarlık ek askeri destek kararı! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Danimarka’dan Ukrayna’ya 633 milyon dolarlık ek askeri destek kararı!

Abone Ol 

Danimarka Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Danimarka Parlamentosu, ülkenin Ukrayna’ya 2024 yılında 633 milyon dolar daha askeri destek yapmasına karar verdi.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; bu kararla birlikte ülkenin 2023-2028 yılları arasında Ukrayna Fonu kapsamında askeri destek için toplam finansmanı 9.3 milyar dolara ulaşacak.

Verilen bilgilere göre; fonun 2024 yılı için ayrılan kısmının büyük bir bölümü halihazırda tahsis edilmiş olduğundan, Danimarkalı milletvekilleri 633 milyon dolar daha ekleme kararı aldı.

Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen yaptığı açıklamada; ” Danimarka, savaşın başından bu yana Ukrayna’ya askeri destek konusunda en aktif ülkelerden biri olmuştur. Attığımız yeni adımla birlikte, Ukrayna’yı yalnız bırakmayacağımızı yeniden göstermiş oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’ya yönelik uluslararası yardımları takip eden Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü’ne (IfW Kiel) göre Danimarka, Ocak 2024 itibariyle yaklaşık 9 milyar dolar taahhüt ederek Kiev’e askeri yardım sağlayan dördüncü büyük tedarikçi konumuna geldi.

Diğer yandan Danimarka, GSYİH’nin %2,3’ü ile GSYİH yüzdesi bakımından Ukrayna’ya yardım sağlayan en büyük ikinci destekçi oldu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close