Hakkımızda - M5 Dergi

Hakkımızda

Tarihçe

M5 Dergisi, savunma ve strateji alanlarında 1974 yılından bu yana devam eden Türkiye’nin tek ve en köklü yayın organıdır. Kurulduğu dönemde Kıbrıs Barış Harekatı sonrası yaşanan ambargo süreçlerine yanıt niteliği taşıyan milli savunma hamlelerine destek veren ve sonrasında savunma alanındaki gelişmelerin global ölçekte duyurulması konusunda da önemli çalışmalara imza atan M5, Türkiye’nin bölgesel ve küresel etkinliğinin artırılması için de yabancı strateji kuruluşlarıyla ve yayın organlarıyla çeşitli alanlarda işbirliği gerçekleştirmektedir.

46 Yılda savunma ve strateji alanında markalaşan, 2000’li yılların başında yayın hayatına ara veren M5, 2017 yılında gazeteci Abdülkadir ÖZKAN‘ın girişimiyle yeniden yayın hayatına geri döndü. Yeni bir sinerjiyle yola çıkan M5, Türk savunma sanayiindeki büyük atılımları ve paydaşlarından farklı olarak savunmaya bağlı stratejik gelişmeleri derinlemesine aktaran analizleri sayesinde sektördeki farklılığını sürdürmeye devam etti.

Yayın Politikası

M5 Dergisi, ağırlıklı olarak Türkiye’nin milli ve yerli savunma sanayii hamlelerinin ve bu alanda üretim yapan büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerin küresel ölçekte tanıtımlarının yanı sıra savunma teknolojileri ve stratejik düşünme konusunda gençlerin gelişimini hedefleyen bir yayın misyonuyla hareket etmektedir. M5, askeri teknolojilerin yanında dış politika, ülke analizleri/raporlamaları, güncel gelişmeler, kısa, orta ve uzun vadeli strateji ve güvenlik perspektifi sunan bir düşünce kuruluşu olma hedefiyle hareket etmektedir.

2020 yılı Haziran ayına kadar bu çerçeveyi tek bir dergi çatısı altında sürdüren M5, bu tarihten itibaren savunma ve stratejiyi birbiriyle bağlantılı iki ayrı dergi olarak çıkarmaya başladı. Böylece okurlar, tek bir dergi fiyatına sayfa sayıları da artırılmış iki ayrı dergiye ulaşmaya başladı.

Kadro

M5, yeni dönemde güçlü kadrosu sayesinde Türk savunma sanayii ve güvenlik politikaları alanında lider marka olma özelliğini devam ettirmektedir. Deneyimli gazeteci Ceyhun BOZKURT‘un yayın yönetmenliğinde yayın hayatına devam eden M5, alanında uzman isimleri kadrosunda barındırmaktadır.

Kadroda öne çıkan önemli isimler şunlardır:

 • Genel Yayın Danışmanı Ardan ZENTÜRK
 • Başdanışman Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete YARAR
 • Ankara Temsilcisi Güvenlik ve Strateji Uzmanı Yusuf ALABARDA
 • Dijital Yayınlar Koordinatörü Gazeteci Mete SOHTAOĞLU
 • Askeri Danışman Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt KARATAŞ
 • Yayın Danışmanı Emekli İstihbarat Albay Coşkun BAŞBUĞ
 • Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı CAŞIN
 • Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cengiz ŞİŞMAN
 • Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Edward J. ERICKSON
 • Yayın Kurulu Üyesi Dr. Süleyman ÖZMEN
 • Yayın Kurulu Üyesi Gazeteci Mehmet A. KANCI

 

Back to top button
Close
Close