Yerli ve Milli, T625 Helikopteri Göklerde - M5 Dergi
Makaleler

Yerli ve Milli, T625 Helikopteri Göklerde

Abone Ol 

Yerli imkânlarla geliştirilip üretilen gövde, transmisyon, dişli kutusu, güç aktarma organları, iniş takımları ve elektronik sistemleriyle TUSAŞ pilotlarına emanet edilen T625 Helikopteri, T129 ATAK helikopterinde elde edilen tecrübe ve bilgi birikiminden de faydalanarak, Türk Havacılığının ulaştığı noktayı tüm dünyaya bir kez daha ispat etti.

T625, İLK UÇUŞUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından, yerli imkânlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri T625, ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Mühendis ve teknisyenlerin gece gündüz demeden çalışarak ürettiği T625 helikopteri söz verildiği gibi 6 Eylül saat 06:00’da güneşin ilk ışıklarıyla birlikte göklere taşındı.

Bir süredir yer testlerine devam eden T625 helikopterinin uçuş hattına geçmesinin ardından T625 iniş takımlarını ilk defa yerden kesip ilk manevralarını gerçekleştirerek çok önemli bir başarı elde etmiş oldu. T625 Helikopterinin motor çalıştırması ile heyecanlı bir bekleyişe ev sahipliği yapan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, proje kapsamında ciddi bir aşama kaydetti. Projede gece gündüz çalışarak yoğun emek sarf eden mühendis ve teknisyenlerin de katılımıyla, TUSAŞ test pilotları kontrolünde ilk kalkışını yapan T625 Helikopteri, sorunsuz bir şekilde havalanarak, gerçek bir uçuş ortamında manevra denemelerini gerçekleştirdi.

Yerli imkânlarla geliştirilip üretilen gövde, transmisyon, dişli kutusu, güç aktarma organları, iniş takımları ve elektronik sistemleriyle TUSAŞ pilotlarına emanet edilen T625 Helikopteri, T129 ATAK helikopterinde elde edilen tecrübe ve bilgi birikiminden de faydalanarak, Türk Havacılığının ulaştığı noktayı tüm dünyaya bir kez daha ispat etti.

Askeri ve sivil alanda geniş bir yelpazeye hitap eden T625 Genel Maksat Helikopteri, kendi alanında küresel anlamda geleceğin gereksinimleri göz önünde bulundurularak tasarlandı. T625 Genel Maksat Helikopteri, yüksek irtifa ve sıcaklıkta, zorlu iklim koşullarında, gerek performans ve manevra kabiliyeti, gerekse sağladığı yüksek kabin/azami kalkış ağırlığı oranı ile Türkiye’de ve uluslararası arenada söz sahibi olmayı hedefliyor.
Üstün faydalı yük imkanı ve farklı konfigürasyon seçenekleri sunmayı öngören T625 Helikopteri, arama-kurtarma, personel taşıma, VIP, yangınla mücadele, hava ambulans ve off-shore gibi alanlarda hizmet vermek için planlanıyor. Elde edilen bu başarı ile birlikte, kendisini bekleyen yer ve uçuş testlerini müteakip, sertifikasyon ve kalifikasyon süreçlerinin de tamamlanmasıyla 2020’li yıllarda semalarımızda ve envanterlerdeki yerini alması hedefleniyor.

HELİKOPTERİN TEMELİ 2010 YILINDA ATILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatıldı.

Program bütçesi ve takvimi 03 Ocak 2013 tarihli SSİK ile kararlaştırıldıktan sonra 26 Eylül 2013 tarihinde SSB ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalandı. En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 Genel Maksat Helikopteri, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanmakta ve üretilmekte.

T625 HELİKOPTERİNE YERLİ DESTEK

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından, yerli imkânlarla geliştirilip üretilen ilk genel maksat helikopteri T625’in geliştirme döneminde 14 alt sistemin üretimi Türkiye’de yapıldı. Diğer sistemlerin de seri üretim dönemini destekleyecek şekilde milli imkan ve kabiliyetler kullanılarak üretilmesi hedefleniyor. Programın ana yüklenicisi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, helikopterin gövdesini, rotor sistemini ve güç aktarma sistemini tasarlayarak üretti.

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close