Kalaşnikof’un Türk rakibi: SAR308 - M5 Dergi
MakalelerÖne ÇıkanSayı 351 Ekim 2020

Kalaşnikof’un Türk rakibi: SAR308

Abone Ol 

Sarsılmaz tarafından üretımı yapılan Piyade Tüfeği SAR308, dünyaca ünlü Rus piyade tüfeği AK-47’nin (Kalaşnikof) Türk rakibi oldu. TSK’nın envanterinde de olan SAR308, 300 metre etkili menzil ve 600-650 dakikada atıma sahip.

Dünyanın en bilinen piyade tüfeği-nin başında Rus yapımı AK—47’ler (Автома́т Калаашникова – Avtomat Kalaşnikof – Kalaşnikof Saldırı Tüfeği) gelir. Bilinen ismiyle Kalaşnikof. İsmini tasarımcısı Mihail Kalaşnikof’dan alan ünlü tüfek, ilk üretiminden itibaren dünyada en çok kullanılan piyade tüfeklerinin başında gelir. Özellikle vekalet savaşlarında da öne çıkan Kalaşnikof’un artık bir Türk rakibi var: SAR308. Sarsılmaz tarafından üretimi yapılan SAR308, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nın envanterine de girdi. Yine TSK tarafından aktif olarak kullanılıyor. Bu sayımızda M5 olarak SAR308 ile ilgili dosyamızı açıyoruz.

SAR308’İN TEKNİK VE MEKANİK ÖZELLİKLERİ

SAR308, 7.62×39 mm mühimmat kullanan, 30 mermi kapasiteli polimer şarjörlü, gaz piston tahrikli sistem ile çalışan, tek tek ve seri atış modu olan, taksimatlı gez ve ayarlanabilir arpacığa sahip bir piyade tüfeği.

AZAMİ MENZİLİ, ETKİLİ MESAFESİ, AĞIRLIĞIN, DAKİKADAKİ MERMİ ATIMI

Azami menzil 3500 m iken, etkili men-zili 300 m’dir. Boş şarjör ile ağırlığı 3500 g olan bu tüfeğin dakikadaki atım sayısı 600 – 650 atım/dk.’dır.

İYİLEŞTİRİLMİŞ VERSİYONUNDAKİ FARKLAR

Eski versiyonuna kıyasla kullanıcının göz ile ayırt edebileceği bir değişim yoktur, ancak kullanıcılarımızdan alınan geri beslemeler doğrultusunda tüfeğin gerek malzeme kalitesi gerek ise dayanım ömrü arttırılarak iyileştirilmiş versiyonu oluşturulmuştur.

AK-47’DEN FARKLARI YA DA GELİŞTİRLMİŞ ÖZELLİĞİ

AK-47 kullanımı ve üretimi çok yaygın bir tüfek olduğundan, SAR308’in AK-47 ile genel tasarım olarak bir farkı yok. Konsept olarak aynı olmaları ne-deniyle kullanıcının aşina olduğu bir tüfek.

Ancak gerek üretim şartları ve yön-temleri gerek ise kullanılan malzemeler bazında farklılıkları mevcut. Günümüz teknolojisinin getirdiği bilgi-sayar destekli imalat tezgâhları ve bilgisayar destekli ısıl işlem fırınlarından yararlanılarak SAR308’in parçaları ortaya konmuş.

KARDA, ÇAMURDA, SU ALTINDA, TOZDA ÇALIŞMASININ SIRRI

SAR308 tasarım itibari ile oldukça geniş çalışma boşluklarına sahip. Silahın içerisine çamur, toz vb. unsurlar girse bile silah fonksiyonunu yerine getire-bilmekte ve sağlıklı atış yapabilmekte.

ATIŞ MODLARI

Tüfekte; emniyet, tekli atış ve seri (otomatik) atış olmak üzere üç mod bulunmaktadır.

MODERN DİZAYN, EL KUNDAĞI VE DİPÇİĞİN FAYDALARI

Bu konseptin temelinde ahşap ve bakalit dipçik ve el kundağı bulunmakta. Ancak üretim imkanlarının genişlemesi ile mevcut tasarımlarda dipçik, el kundağı ve kabze gibi ergonomik parçalar daha hafif ve dayanıklı olan polimer sınıfı malzemelerden üretilmekte.

SAR308 POLİMER ŞARJÖRÜ AK-47’DE Kİ METAL ŞARJÖR KADAR DAYANIKLI MI?

Bu konsepte yaygın olarak kullanılmış olan metal şarjörlerin; düşme, çarpma ya da darbe alması durumunda metal yapısından dolayı formunda gerçekleşen değişim şarjörün deforme olarak kullanılamaz hale gelmesine neden olabilmektedir. Ancak polimer malzemenin esnek yapıda olması nedeni ile polimer şarjörlerde bu durumun önüne geçilmiş. Üstelik polimer şarjörler metal şarjörlere göre daha hafif olması nedeni ile kullanıcı tarafından daha çok tercih edilmektedir.

NEDEN SAR308 ADI VERİLDİ?

SARSILMAZ’ın tüfeklere isim verirken yaygın olarak kullandığı yöntem, tüfeğin kalibresinin algı oluşturması. Bu tüfekte de aynı yöntem izlenmiş, tüfeğin ateşlediği mermi kalibresi .308, SARSILMAZ’ın kısaltması olarak kullandığımız SAR’a eklenerek SAR308 adı tüfeğe verilmiştir.

Teknik Özellikler

Kalibre 7.62x39mm

Toplam Uzunluk 959mm 5 mm

Yükseklik (Şarjör ile,)263 mm 5 mm

Namlu Uzunluğu 410 mm

Namlu Profili / Yiv-Set1/10″ – Right (4RH)

Ateşleme Sistemi Tekli ve Otomatik Atış

Ağırlık (Boş Şarjör ile) 3500 gr 100 gr

Tetik Kuvveti 25 – 40 N

İlk Hız 700 20 m/s

Dakikadaki Atım Sayısı650 atım/dk

ÜSTÜN PERFORMANS

Yüzde 100 yerli SAR 308, klasik tasarımından yerli hâle dönüşürken, çelik parçalarla güçlendirilmiş polimer şarjörü, dipçiği, el kundağı gibi yüksek mukavemetli ve ergonomik polimer parçalarla modern bir görünüm ve üstün performans sunmakta.

SAR308’in AK-47 ile genel tasarım olarak bir farkı yok. Ancak gerek üretim şartları ve yöntemleri gerek ise kullanılan malzemeler bazında farklılıkları mevcut. Günümüz teknolojisinin getirdiği bilgisayar destekli imalat tezgâhları ve bilgisayar destekli ısıl işlem fırınlarından yararlanılarak SAR308’in parçaları ortaya konmuş.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close