Pilotlar İçin Bitkinlik ve Yorgunluk Yönetimi - M5 Dergi
Makaleler

Pilotlar İçin Bitkinlik ve Yorgunluk Yönetimi

Abone Ol 

Bitkinlik, günümüz ulaşım sektörünün doğası gereği uçuş operasyonlarına yönelik önemli bir tehdittir. Yorgunluk ve bitkinlik hissedildiğinde, bu durum diğer uçuş ekibi üyesiyle paylaşılmalı ve yönetilmelidir.

21. yüzyılda taşımacılık sektöründeki gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda dünya genelinde sektör kuruluşlarının faaliyetlerini 7/24 sürdürmeleri gerekliliği ortaya çıkmıştır. Havacılık sektörü de bu durumdan etkilenmiş, bu etkinin en önemli faktörlerinden biri olarak bitkinlik ortaya çıkmıştır.

Tanım olarak bitkinlik, fiziksel ve zihinsel bıkkınlık sonucu uyanıklık halinin azalmasıdır. İçinde bulunduğumuz sivil hava taşımacılığı sektöründe de bu durum pek çok kazada önemli bir faktör olarak kayıtlara geçmiştir.

Pilotlar, bitkinliğe karşı alınabilecek kişisel önlemleri alarak riskin kişisel olarak kabul edilebilir düzeye indirilmesine yardımcı olabilir. Zaten bir uçucu kendisine ayrılan dinlenme süresini ve imkânlarını en iyi şekilde değerlendirmekten sorumludur. Bu nedenle bitkinlik ve yorgunluk hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Bitkinliğin ve yorgunluğun en büyük sebebi uykusuzluktur. Uykusuzluğa neden olan veya kaliteli uykuyu bozan etmenler yetersiz uykuya sebep olur ve sonunda bitkinlik meydana gelir. Başlıca etmenler; vücut ritmine aykırı çalışma saatleri, vücut ritmine aykırı zaman dilimleri (saat farkı), iyi bir uyku için uygun olmayan şartlar, kaliteli uykuyu bozan kafein, alkol, ışık vs. etmenler, stres ve düzensiz yaşam gibi kişisel nedenlerdir.

Devamı M5 Dergisi Ocak 2019 Sayısında…

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close