Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler - M5 Dergi
Makaleler

Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler

Abone Ol 

Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech, dördüncü panelini “Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler” başlığı altında gerçekleştirdi. İlki 2017 yılında “Geleceğin Harekât Ortamının Öncelikli Savunma Sistemleri ve Teknolojileri” başlığıyla düzenlenen STM ThinkTech panelleri, 2018 yılında “Dijitalleşen Dünyanın Yeni Askerleri: İnsansız ve Akıllı Sistemler” ve “Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zekâ” konularıyla devam etti. “Enerji Güvenliği: Fırsatlar ve Tehditler” başlığıyla düzenlenen son panelde ulusal ve uluslararası düzlemde; arz güvenliği, fiziki güvenlik ve siber güvenlik boyutlarıyla enerji konusu tartışıldı.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş’nin (STM) derin bilgi birikimi ve tecrübesini bölgesel ve küresel ölçekte bir sinerjiye dönüştürmek üzere kurduğu STM ThinkTech’in, konusunda uzman ve yetkin kişilerle gerçekleştirdiği bu panele Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Tanrısever katıldı. Moderatörlüğünü gazeteci Hakan Çelik’in üstlendiği panelin ana sunumunu Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol yaptı.

“FAALİYETLERİMİZİ ARTIRMAMIZ GEREKİYOR”

Panelde konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, kısıtlı enerji kaynaklarının bulunduğu bölgelerde yaşanan istikrarsızlığı ve artan enerji talebi ile ortaya çıkan sorunların altını çizerken hem ulusal hem de küresel anlamda önem taşıyan enerji güvenliğine de vurgu yaptı. Jeopolitik konumunun getirdiği sorumlulukların bilinciyle hareket eden Türkiye’nin enerji konusunda bölgedeki önemli aktörler arasında yer aldığına dikkat çeken Demir, “Bugün, hiç kuşkusuz, enerji güvenliğiyle bağlantılı faaliyetlerimizi arttırmamız ve enerji akışını tehdit edebilecek unsurlara karşı önlemler almamız gerekiyor. 2023 hedefleri doğrultusunda enerji arz güvenliğinin güçlendirilmesi, yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımı ve öngörülebilir piyasa koşullarının tesis edilmesini içeren bir strateji benimseyen ülkemiz, altyapı ve veri güvenliği konusunda da ciddi adımlar atılacaktır. STM’nin bu alandaki çalışmaları ve ThinkTech’in faaliyetleri ülke güvenliği için önemli bir katkı teşkil ediyor” dedi.

Küresel ölçekteki tehditlere karşı ortak hareket edilmesi gerektiğinin altını çizen Demir, bunun stratejik ortaklıklar ve barışsal çözümlerle mümkün olacağını söyledi.

“ENERJİ ALTYAPILARINI KORUMAK KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR”

Bölgesel ve küresel çapta güvenlik stratejileri geliştirmek için çalıştıklarını belirten STM Genel Müdürü Murat İkinci, “STM ThinkTech ile 30 yıla yaklaşan birikim ve tecrübemizi teknoloji tabanlı öngörülere çeviriyoruz. Teknoloji alanında yaptığımız yatırımlar savunma sanayimizi yerli ve milli ürünlerle güçlendirmek adına önem taşıyor. Ulusal güvenlik kapsamında baktığımızda enerji konusundaki kritik altyapılar; korunması ve olası tehditlere karşı önlem alınması gereken stratejik sistemler arasında yer alıyor. Bilişim ağlarına bağlı sistemlerin karşı karşıya olduğu tehditler, veri kaybı ve veri kayıplarından doğabilecek ciddi riskler oluşturuyor. Bu kapsamda enerji güvenliğini sağlama konusunda bütünleşik bir yaklaşım benimsenmesinin büyük bir önem taşıdığını düşünüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz panel ile enerji güvenliğini farklı boyutlarıyla ele alarak gelecek stratejilerin belirlenmesine ve birlikte çözümler üretilmesine katkı sunmayı hedefliyoruz” dedi.

“EN ÖNCELİKLİ KONU ENERJİ VERİMLİLİĞİ”

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol enerji sektöründe üç büyük devrim yaşandığının altını çizerek;  “Öncelikle enerji tüketenlerin rolü değişiyor. Asya ülkeleri enerji üretim ve tüketiminin merkezi haline geliyor. İkinci devrime baktığımızda ABD’nin kaya gazı, petrol ve doğalgaz üreticisi ve ihracatçısı konumuna geldiğini görüyoruz. Üçüncü devrimse yenilenebilir enerji konusunda yaşanıyor. Bugün rüzgâr ve güneş enerjisi üretiminde maliyetler ciddi oranda düşmüş durumda” dedi. En öncelikli konunun enerji verimliliği olduğunu aktaran Birol, “Daha sürdürülebilir bir enerji sistemini çevre açısından, enerji güvenliği açısından sağlamak için dünyadaki enerji verimliliğinin her yıl yüzde 3 oranında iyileştirilmesi, gelişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ama rakamlara baktığımızda maalesef dünyadaki enerji verimliliğindeki iyileşme beklentilerin son derece altında.” diye konuştu.

Devamı M5 Dergisi Temmuz 2019 Sayısında…

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close