Asimetrik Savunma Konseptine Göre Yeniden Yapılanma - M5 Dergi
Makaleler

Asimetrik Savunma Konseptine Göre Yeniden Yapılanma

Abone Ol 

Eğer coğrafyanız ve yaşadığınız konjonktür sıra dışı ise, siz de sıra dışı tehditlere ve bunlara yanıt verecek değişken ve sürekli geliştirilebilir kapasiteye sahip olmalısınız. Bir değil birden fazla ve her adımı hesaplanmış, ayakları yere basan, doğrudan ya da kapalı karşı planlarınız olmalı.

Eğer coğrafyanız, yaşadığınız konjonktür sıra dışı ise siz de sıra dışı tehditlere ve bunlara yanıt verecek değişken ve sürekli geliştirilebilir kapasiteye sahip olmalısınız.

Bir değil birden fazla ve her adımı hesaplanmış, ayakları yere basan, doğrudan ya da kapalı karşı planlarınız olmalı.

Bir planla ve yıllarca hareket alışkanlıkları, izledikleri yollar ve motifleri karşı taraflarca artık ezberlenmiş yapılarla kurumlarla karşı planlar hazırlarsanız, sizi artık sizden daha iyi tanıyan karşı tarafın beklemediğiniz hamleleri ile karşılaşmanız kaçınılmazdır.

Çünkü tahmin edilensinizdir.

GRİ ALANLAR SİSTEMATİĞİ

Ama günümüz ‘gri alanlar sistematiğinde’ beklenmeyen yer, taktik ve zamanda tahmin edilemeyen noktadan süreci yönetmek ya da karşı hamleler dizayn etmektir asıl önemli olan.

Bu da sadece askerler ve savunma sanayi uzmanlarının oluşturduğu bir savunma politikası değil siviller dâhil devletin ilgili kurumlarının katılımı, koordinasyonu ve istihbaratın tılsımlı dokunuşları ile tek bir çatı altında gerçekleşir.

HERKESİN BİR PLANI VARDIR AMA…

Bu taktik konsepti dünyanın en ünlü boksörü Mike Tyson, halen dünyanın sayılı stratejistlerince de referans gösterilecek şekilde şöyle tanımlamıştır: ‘Herkesin bir planı vardır; ta ki suratına yumruğu yiyene kadar.’

Bugün Türk Savunma Sanayi’nin gözbebeği Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), iç kamuoyundan öte dış çevrelerce de çok yakından izlenmektedir. Hatta bazı yabancı literatüre bakıldığında bu kurumumuzun faaliyetleri ve personel motifleri ile ilgili özel takip birimleri kurulduğunu bile hissetmek mümkündür. Bunun da amacı, önce savunması güçlü olması gereken Türkiye gibi kritik bir ülkenin atardamarlarından birinin kan akışını kontrol etmektir.

Bugün SSB’ye baktığımızda; son dönemde sizlerin yönlendirmesi ile gerçekleşen ve de tüm detaylarına hâkim olduğu çok kritik projelere imza atmıştır.

Devamı M5 Dergisi Nisan 2019 Sayısında…

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close