"Barışta Savaşa, Savaşta Barışa Hazırlanın" - M5 Dergi
Makaleler

“Barışta Savaşa, Savaşta Barışa Hazırlanın”

Abone Ol 

Çin’in bilgeleri ve liderleri ünlüdür. Lider ve komutan sıfatı yan yana kullanıldığında ise bunun hakkını veren belki de en büyük isim, Sun Tzu’dur. Sun Tzu, 2500 yıl önce yaşamış ünlü komutan, filozof ve askeri bilgedir. ‘Savaş Sanatı’ kitabı,  askerlik ve yönetimle ilgili herkesin her zaman başucu kitaplarından biri olmuştur.  Bu ünlü askeri bilgenin asırları aşan yüzlerce tavsiyesi vardır. Sun Tzu o tavsiyelerden birinde şöyle der; “Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.”

Savaş sanatı, devlet için hayati öneme sahiptir. Bu bir ölüm kalım, güvenlik içerisinde yaşama ya da yok olma meselesidir. Birinci Dünya Savaşı’ndan ve İkinci Dünya Savaşı’ndan kaçınamadık. Peki,  Üçüncü Dünya Savaşı’ndan kaçınabilir miyiz? Bu şartlar altında maalesef zaten içinde olduğumuza inanıyorum.

Sadece etrafınızdaki dünyaya, kaoslara, mücadelelere, katliamlara, ölümlere bakın…

Mevcut sistemi değiştiremezsek, dünya savaşlar ve hastalıklarla kaplanacak ve insan nüfusu azalacak. İnsanlar yerine, siborglar, yarı insan yarı robotlar planlıyorlar…

Belki 4. Dünya Savaşı insanlar ve siborglar arasında olacak…

Çin’in bilgeleri, liderleri ünlüdür. Lider ve komutan sıfatı yan yana kullanıldığında ise bunun hakkını veren belki de en büyük isim, Sun Tzu’dur. Sun Tzu, 2500 yıl önce yaşamış ünlü komutan, filozof ve askeri bilgedir. Sözleri asırlar sonra bile düşündürürken, Savaş Sanatı (The Art of War) kitabı, strateji üzerine yazılmış en eski ve en iyi çalışmalardan biridir ve askeri konularda ve ötesinde tarih boyunca çok büyük etkisi olmuştur.

Şimdi 2500 yıl öncesine geri dönelim ve Sun Tzu’nun Savaş Sanatı’ndan bazı tavsiyelere bakalım;

* Bütün savaşlarınızda savaşmak ve fethetmek yüce mükemmellik değil. Yüce mükemmellik, düşmanın direnişini savaşmadan kırmaktan ibarettir.

* Savaş denen şey bir hile ve aldatmaca oyunudur.

* İçinde bulunduğun şartları rakiplerinden gizlemelisin.

* Karşındaki düşmanı ezebilmen için, onun güçlü ve zayıf yanlarını ortaya çıkarman gerekir.

* Ona hazırlıksız olduğu yerde saldır, beklenmediğin yerde görün.

Devamı M5 Dergisi Nisan 2019 Sayısında…

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close