Doğu Akdeniz'in Libya Mevzisi - M5 Dergi
EditördenSayı 348 Temmuz 2020

Doğu Akdeniz’in Libya Mevzisi

Abone Ol 

M5 olarak Haziran ayında yeni bir formata geçmiştik. Okuyucularımıza bir dergi yerine iki dergi hazırlamıştık. Birinde Savunma Sanayii, bu alanda Türkiye ve dünyadaki gelişmeler ve bireysel anlamda da kullanılabilecek ürünler ile ilgili bilgiler varken diğerinde Türkiye ve dünyadaki gelişmelerin analizini içeren ve uzman görüşlerin yer aldığı strateji yer alıyordu. Geçen ay ki Editör’den köşesinde aktarmıştım: Baştan kurmaktansa olanı yapılandırmak daha zordur diye. Adım adım çok daha iyi iki dergiye dönüşüyoruz ve siz değerli okurlarımıza çok daha iyi, önemli bilgiler sunmak için daha çok çabalıyoruz. Çünkü gösterdiğiniz ilgi, abonelik sayısındaki artışta görülüyor. İlerleyen sayılarımızda bizleri yalnız bırakmayan, bizlere güç veren okurlarımıza, abonelerimize sürprizler hazırlığında olduğumuzu da söyleyelim.

Gelelim Temmuz sayımızda neler olduğuna…

Bu sayımızda yine hem savunma sanayii alanındaki gelişmeleri hem de gündemdeki önemli konuların stratejik boyutunu ele almaya çalıştık. Ürünlerin yer aldığı kapak dosyamızda yurtdışında önemli bir pazarda ses getiren İstanbul Silah Sanayii’ne ayırdık. Amerikanın, hatta dünyanın önemli silah markalarından olan Winchester ile iş ortağı olan İstanbul Silah Sanayii, sadece 17 yılda azimle çalışılarak sadece yurt içinde değil dünyada da etkili olabileceğinin önemli bir örneğini oluşturmakta.

Bu sayımızdaki konuklarımızdan biri de yaptığı çalışmalarla artık sadece Türkiye’de değil dünyada da konuşulan Selçuk Bayraktar. Başdanışmanımız Mete Yarar ile Baykar’da bir araya gelen Bayraktar, yıllara yayılan mücadelesinin önemli kilometre taşlarını anlattı. Bayraktar, bu sohbette bizlere bu işin mühendislik boyutundan önce felsefesini, inancını iyi kavramamız gerektiğini aktardı. Mete Yarar’ın Selçuk Bayraktar ile sohbetindeki bilgilerden gurur duymakla beraber çok şey öğreneceksiniz.

Savunma Sanayii, sadece dev firmalardan oluşmuyor. İrili ufaklı binlerce şirket bu yapılanmanın içinde yer alıyor. Ankara OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), sektörün ihtiyacı olan her alanda faaliyet gösteren bir kümelenme olarak örgütlendi. OSSA, güç birliğinin, ortak aklın ne kadar önemli olduğunun önemli bir göstergesi.

M5 Temmuz sayısında, Canik, YDS, FNSS, TÜMOSAN, Katmerciler ile savunma alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken özel tersanelerden RMK MARINE ile ilgili de çok çarpıcı bilgiler bulacaksınız.

***

Strateji dergimizin kapak dosyamızı ise Libya’ya ayırdık. Doğu Akdeniz mücadelesinin önemli bir kilometre taşı olan Libya’da Libya, Türkiye ve Katar’ın verdiği mücadelenin önemli ayrıntılarını, analizleri okuyacaksınız. Değerli dostumuz Emekli Albay ve Savunma Strateji ve Güvenlik Uzmanı Yusuf Alabarda, konuyla ilgili 10 sorumuzu yanıtladı.

Bir de müjde verelim: Yusuf Alabarda bundan sonra gündemdeki bir konuyla ilgili “10 soru 10 yanıt” köşesiyle her ay M5’te olacak. Strateji dergimizde ayrıca değerli hocalarımız Emekli Topçu Kurmay Kıdemli Albay ve Dr. Oğuzhan Ergün, Öğr. Gör. Dr. Güney Ferhat Batı, Süleyman Özmen, Hüseyin Murat Lehimler ve Musa Karademir’in de gerek askeri gerek politik gündemdeki önemli konuları ele aldıkları, bilgilendirme yaptıkları yazılarını okuyacaksınız.

***

M5 giderek büyüyor. Gerek dijital kanallarımız (youtube kanalı, sosyal medya araçları ve internet sitemiz) gerek dergi anlamında her geçen gün sizlere daha iyi çalışmalar sunmaya gayret gösteriyoruz. Dijital alanlarda takip, internet sitesinde dijital abonelik ve dergiyi elinizde not alarak okumak istiyorsanız da matbu abonelik bilgilendirmelerimiz internet sitemizde mevcut.

Hep beraber daha güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti devleti için çalışıyoruz. Hepinize iyi okumalar dileriz.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close