Pratik Atış Sporları - M5 Dergi
Makaleler

Pratik Atış Sporları

Abone Ol 

Bu spor dalı, daha çok açık havada, birden fazla parkurda ve çoğunlukla hareketli olarak icra edilen, birden fazla hedefin isabet oranları ve zaman süreci dikkate alınarak yapılan bir spordur. Sporcuları, milliyet ve ırkına bakmadan birleştiren, dostluk bağıyla kenetleyen keyifli bir spor dalıdır. Bu spor dalındaki dostluk ve arkadaşlık bağları sınırları aşmış, insanları birbirine yaklaştırmıştır.

Pratik Atış Sporları oldukça popüler ve yaygındır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Avrupa’da her hafta onlarca maç yapılmaktadır. Pratik Atış Sporları, olimpik bir spor olmamakla birlikte kendi federasyonu olan ve bütün dünyadaki insanları birleştiren keyifli, disiplinli ve adrenalin doludur.

Bu spor dalına dâhil olan disiplinler…

• IPSC (International Practical Shooting Confederation),

• IDPA (International Defensive Pistol Association ),

• Steal Challenge,

• USPSA (United States Practical Shooting Association).

Bu spor disiplinlerinde temel kurallar ayniyet göstermekle birlikte, uygulama içerikleri farklılıklar içerebilir. Bu sporun icrası için özel silah kullanmaya gerek yoktur. Sahibi olduğunuz taşıma silahınızla bile bu sporun icrası mümkündür.

Bu spor disiplinlerinde en önemli husus güvenlik hususudur. Güvenlik konusunda azami dikkatlerle tanzim edilen kurallarla, bugüne kadar bu spor kazasız icra edilmiştir. Hal böyle olunca, bu spor dalına en güvenli spor dalı diyebiliriz. Sporcuların disiplinli çalışmaları ve azami ihtimamları sayesinde önemli gelişmeler kaydetmiştir. Silah kelimesi zihinlerde yer bulduğunda akıllara gelen suç imgesi, bu spor dalı sayesinde yok olmuştur. Bu yüzden sporcunun silah kelimesini duyduğunda aklına zarar vermek ya da hukuka aykırılık gelmez, silah kelimesinden anlaşılan şey silahın sportif bir malzeme olmasından öteye geçmez.

Silah nesnesinin kriminal bir unsur olarak zarar verici ve acı çekmeye sebebiyet veren bir araç olarak görülmemesi, spor dünyasında faaliyet gösterenlerin duygu ve düşüncelerini anlatmaya yeter.

Güvenliğe verilen aşırı ehemmiyet, sporcunun normal hayatında da dikkat etmesi gereken hassasiyet konusunda bizlere ipucu veriyor. Bu disiplinle ruhu ve bedeni terbiye olan bir sporcu, silahına normal hayatta da gerekli önem ve özeni gösterip tedbir alarak kazalara ve nahoş olayların olmasına engel olur. Bu yüzden bir sporcu asla silahını, silahının boş olduğundan emin olsa dahi bir canlıya doğrultmaz, silahını suç unsuru olarak kullanmaz.

Bu spor dalı, daha çok açık havada, birden fazla parkurda ve çoğunlukla hareketli olarak icra edilen, birden fazla hedefin isabet oranları ve zaman süreci dikkate alınarak yapılan bir spordur. Sporcuları, milliyet ve ırkına bakmadan birleştiren, dostluk bağıyla kenetleyen keyifli bir spor dalıdır. Bu spor dalındaki dostluk ve arkadaşlık bağları sınırları aşmış, insanları birbirine yaklaştırmıştır. Bütün adrenalin sporlarında olduğu gibi bu sporun ruhundaki tehlike sınırları hem insan bedenindeki adrenalin hormonlarını tetiklemekte hem de dostluk ve arkadaşlık bağlarını sıkı bir şekilde sağlamlaştırmaktadır. Bu spor disiplinlerinde başarılı bir sporcu olabilmek için hem yoğun antrenman yapmak hem de kararlı ve istikrarlı bir ruha sahip olmak gerekir. Antrenmanlar devamlı ve sıklıkla yapılmazsa, kazanılan becerilerin kısa sürede kaybolacağı hiç unutulmamalıdır.

Devamı M5 Dergisi Ağustos 2019 Sayısında…

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close