İstihbarat ve Başarı - M5 Dergi
Makaleler

İstihbarat ve Başarı

Abone Ol 

İstihbarat faaliyeti, sürekliliği olan bir iştir. Bir yılın 364 gün olduğu düşünüldüğünde istihbarat faaliyetlerinin 365 gün sürmesi gerekmektedir. İstihbarat faaliyetleri tatillerden, gecikmelerden, iptallerden muaftır. Bu çalışmaları tanımlamak, anlamlandırmak veya sınıflandırmak için kullanılabilecek pek çok sözcük vardır fakat “başarı” bunlardan birisi değildir.

İSTİHBARATTA BİLİNMEYEN BİR KAVRAM: BAŞARI

İstihbarat çalışanlarının ve konunun uzmanlarının başlığı gördüklerinde buruk şekilde gülümsediklerini tahmin etmek zor değil. Zira “istihbarat” ve “başarı” bir arada olmaya pek alışkın olan sözcükler değildir. Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için belirtmek gerekir ki bu durum istihbaratın başarısızlıkla özdeşleştiği gibi bir anlamı ifade etmemektedir, sadece istihbarat alanında “başarı” söz konusu edilmeyen bir kavramdır.

Daha açık söylemek gerekirse istihbarat faaliyetlerini bir tarafta artı yani başarı hanesinin, bir tarafa eksi yani başarısızlık hanesinin yazılı olduğu bir düzlemde değerlendirmek mümkün değildir. Başarı, konuşulmayandır ve olması gerekendir, yokluğu sorun yaratır, varlığı ise fark edilmez. Bu noktada istihbarat için “sağlık” benzetmesi yapılabilir. Kimse günlük hayatın koşturmacası içerisinde “ne kadar sağlıklı” olduğunu düşünmez fakat bir hastalık durumunda sağlık konusu gündeme gelir. Aynı şekilde kimse günlük hayat içeresinde “ne kadar güvende” olduğunu düşünmez ama bir güvenlik sorununda tüm gözler istihbarat yapılarına çevrilir.

İstihbarat faaliyeti, sürekliliği olan bir iştir. İstihbarat çalışmaları günlük yaşam devam ederken icra edilir, gece icra edilir, hafta içi de hafta sonu da icra edilir, tatillerde, özel gün ve haftalarda icra edilir. Bir yılın 364 gün olduğu düşünüldüğünde istihbarat faaliyetlerinin 365 gün sürmesi gerekmektedir. İstihbarat faaliyetleri tatillerden, gecikmelerden, iptallerden muaftır. Toplum yaşamının arka planında sessiz sedasız süregiden hummalı bir “karınca işçiliği” bulunmaktadır. Bu çalışmaları tanımlamak, anlamlandırmak veya sınıflandırmak için kullanılabilecek pek sözcük vardır fakat “başarı” bunlardan birisi değildir.

Devamı M5 Dergisi Aralık Sayısında…

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close