Saab, MSHORAD mobil hava savunma sistemini test ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Saab, MSHORAD mobil hava savunma sistemini test ediyor

Abone Ol 

 Saab, çeşitli ulusal katılımcılardan oluşan bir izleyici kitlesi için ilk Mobil Kısa Menzilli Hava Savunma (MSHORAD) sistem atışlarını gerçekleştirdi. Bir dizi atışta sistem birkaç hedefi belirledi, takip etti ve nişan aldı.

Ateşlemeler 30 Ağustos’ta İsveç’in Karlskoga kentinde gerçekleşti. Canlı atışa 15 ülkeden potansiyel müşteriler katıldı. MARS-S330 aracındaki RBS 70 NG Mobil Atış Birimi’nden drone ve yükseltilmiş helikopter gövdesi de dahil olmak üzere çeşitli hedeflere toplam beş başarılı atış yapıldı. Ateşleme senaryosu sırasında, araca monteli sistem araçtan çıkarıldı ve insan tarafından taşınabilir bir ateşleme birimi olarak yeniden yapılandırıldı. Ayrıca bir hedef de gece vuruldu.

MSHORAD, dronların, insansız hava araçlarının ve diğer gelişmiş havadan silahların ortaya çıkması gibi gelişmiş hava kaynaklı tehditlerle karşı Saab’ın yanıtıdır. MSHORAD, hava tehditlerini hızlı, etkili ve kararlı bir şekilde tanımlayabilen, karşı koyabilen ve etkisiz hale getirebilen, araca entegre bir çözümdür. Sistem, tümü Saab’ın GBAD C2’sine bağlı Giraffe 1X radarına dayalı Mobil Radar Birimi, RBS 70 NG’ye dayalı Mobil Ateşleme Birimi’nden oluşur.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close