UV tabanlı füze ikaz sistemleri artık tamamen yerli - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

UV tabanlı füze ikaz sistemleri artık tamamen yerli

Abone Ol 

Yüzde 100 yerli optik ve foto-dedektör takımı ile tamamen millileştirilmiş ilk füze ikaz sistemlerinin TSK’ya teslim edilmek üzere üretimleri tamamlandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) helikopter platformlarını IR güdümlü füze tehditlerine karşı korumak için ikaz bilgisi üreten bir elektro-optik sistem olan UV Füze Ikaz Sisteminin (UV-FIS) ilk üretimleri yurt dışından teknoloji transferi ile ASELSAN’da yapılmıştı. Proje kapsamında 2007 yılından beri mühendislik iyileştirme, üretim, test ve bakım onarım faaliyetleri yürütüldü. Türk Ordusunda geniş kullanım alanı bulan sistem, Şili ordusu helikopterleri için de tercih edildi.

Sensör birimi bünyesinde bulunan bileşen ve takımların önemli bir kısmı yerli olarak üretilmesine karşın foto-dedektör ve optik filtre gibi kritik bileşenler sadece yurt dışından temin edilebilmekteydi. 2017 yılı içinde ASELSAN iç kaynakları kullanılarak kritik bileşenlere yönelik yerlileştirme çalışmaları başlatıldı. Kasım 2020’de optik filtrelerin millileştirmesi tamamlandı. Daha sonra Şubat 2022 tarihinde milli foto-dedektör takımı barındıran sensör biriminin fabrika kalifikasyonu, Haziran 2022’de Ankara-Temelli’de gerçekleştirilen helikopter uçuş testleriyle de platform kalifikasyonu tamamlandı.

Tamamen yerli ve milli oldu

Temmuz 2022’de yüzde 100 yerli optik ve foto-dedektör takımı ile tamamen millileştirilmiş ilk füze ikaz sistemlerinin TSK’ya teslim edilmek üzere üretimleri tamamlandı. UV-FIS millileştirme çalışmaları neticesinde; UV filtre kaplaması, CMOS dedektör tasarımı ve UV Füze Ikaz Sistemi tasarımı konularında önemli bir bilgi birikimi ve altyapı kazanıldı. Bu sayede tamamen milli ve özgün yapıda, uluslararası piyasada rekabet gücü yüksek yeni sistemlerin geliştirme çalışmalarına da başlandı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close