Kitaplık - Aralık 2019 - M5 Dergi
Kitaplık

Kitaplık – Aralık 2019

Abone Ol 

Bu ayki sayıda tanıtacağımız kitaplar arasında ilk sırada, 2019 yılının son günlerinde yalnızca Türk dış politikasına değil, küresel jeopolitik dengelere damgasını vuran bir eserle başlayacağız. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı‘nın, Doğu Akdeniz’de den­geleri değiştiren anlaşmanın hedeflerini anlatan eseri “Li­bya Türkiye’nin Denizden Komşusudur” kitabımız olacak. İkinci sırada ise ABD’ye karşı askeri ve ekonomik denge tesis etme yönünde ilerleyen Çin Halk Cumhuriyeti’nin politikalarını anlamlandırmamızı sağlayan bir kitap var. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in çeşitli konuşmalarının derlen­diği ve bu konuşmalarda verilen mesajların uluslararası toplum için yorumlandığı “Xi Jingping Anekdotlar” eseri, Çin’i anlamak isteyenler için doyurucu bir rehber niteliğin­de. Son kitabımız ise Türkiye’nin yakın tarihindeki tartış­malı bir konuya, gerçek bir yaşam öyküsü üzerinden ışık tutuyor. Nurten Yalçın Erüs’ün “Leon Bahar’ı Takdimimdir” adlı ilk kitabı, Varlık Vergisi meselesini dönemin belgeleri ile biyografik bir roman olarak okuyucu ile buluşturuyor.

LİBYA TÜRKİYE’NİN DENİZDEN KOMŞUSUDUR YAZAN: DR. CİHAT YAYCI (TÜMAMİRAL)

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de, Yunanistan-Güney Kıbrıs Rum Yönetimi-Mısır ve İsrail tarafından kuşatılma girişimine kar­şı verdiği mücadelenin akademik düzeydeki önemli bir ek­siği Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tüma­miral Cihat Yaycı tarafından bu eserle dolduruldu. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından yayımlanan eser, Türkiye’nin derin tarihsel bağlara sahip olduğu Libya ile atılacak hukuksal bir adımın, Doğu Akdeniz’deki dengeleri temelinden değiştireceğine dikkat çekiyor.

Bu eserin hiç şüphesiz en önemli özelliği Türkiye’nin Mavi Vatan’daki çıkarlarını, sondaj-araştırma-savaş gemileri ve insansız hava araçları ile olduğu kadar hukuk ve diploma­si ile yani bilgiyle korumak gerektiğine dair yaptığı vurgu. Tümamiral Yaycı, Uluslararası Adalet Divanı’nın Münhasır Ekonomik Bölgeler ve deniz yetki alanlarına dair verdiği emsal kararların iyi bilinmesi ve bu alandaki hukuksal bi­rikime hâkim olunması halinde, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin uluslararası platformdaki tüm mesnetsiz iddialarının çürütülebileceğine örnek mahkeme kararlarıy­la dikkat çekiyor.

 

Doğu Akdeniz’in sahip olduğu tahmin edilen hidrokarbon yatakları potansiyeli ile Türkiye’nin geleceğinin teminat al­tına alınabileceği, ABD kaynaklarından elde edilen verilerle ortaya konurken, Türkiye karşıtı ittifakın neden Türkiye’yi 41 bin kilometrekarelik bir deniz alanına mahkûm etmek iste­diği Tümamiral Yaycı’nın eserinde matematik veriler, harita­lar ve grafikler eşliğinde ayrıntılı şekilde sunuluyor.

Tümamiral Yaycı’nın bu eseri, uluslararası ilişkiler ve jeo­politik ile ilgilenen herkesin kütüphanesinde bulundurmak isteyeceği pratik bir el kitabı olma özelliği taşıyor. Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne son bir not olarak şunu iletmek isterim; bu yayına ulaşmak isteyenler için bir sa­tış-dağıtım formülünün bulunması faydalı olacaktır…

Devamı M5 Dergisi Aralık 2019 Sayısında…

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close