Ada Sınıfı Korvetlerden İ Sınıfı Fırkateynlere - M5 Dergi
Kapak

Ada Sınıfı Korvetlerden İ Sınıfı Fırkateynlere

Abone Ol 

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın önderliğinde yerli firmalar ve kuruluşlar, tüm deniz platformlarının milli olarak tasarlanması ve inşası vizyonu doğrultusunda İ Sınıfı fırkateynlere entegre edilmek üzere gelişmiş sistem çözümleri için çalışmalara başlamış, pek çoğunda ürünlerin test edilmesi aşamasına gelinmiştir.

Türk mühendis ve işçileri tarafından Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda refakat muhribi olarak inşa edilen TCG BERK (D-358) 1972 yılında ve TCG PEYK (D-359) 1975 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine girmiştir. Söz konusu muhripler, Türkiye’nin ilk milli savaş gemileri olarak uzun yıllar görev yapmıştır. Bu projenin tamamlanmasını müteakip 2000’li yıllara kadar milli korvet ve fırkateyn tipi gemi inşa projesi yapılmamıştır.

Türkiye’nin milli ve yerli imkanlarının azami ölçüde kullanıldığı Milli Gemi (MİLGEM) Projesi gerçekleştirilerek, gelişmiş ve yüksek standartlara sahip bir su üstü harp gemisi inşa edilmiş ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin muharebe isteklerini karşılayacak şekilde İlk Milli Harp Gemimiz olma unvanına sahip olan ADA Sınıfı Korvetler, denizlerde boy gösterme aşamasına gelmiştir. MİLGEM Projesi’nde bugün gelinen durum itibarı ile gemi inşa ve donatımında kullanılan malzeme, cihaz ve sistemler ile savaş sistemlerinde yaklaşık % 70 oranında yerli sanayi imkânları kullanılmıştır.

Cenk Cumhur KIYIM
Onur ÖLMEZ

Devamı M5 Dergisi Aralık Sayısında…

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close