Editörden Şubat 2020 - Algı Operasyonları Dizayn Ediliyor, İdlib Kaynıyor - M5 Dergi
Editörden

Editörden Şubat 2020 – Algı Operasyonları Dizayn Ediliyor, İdlib Kaynıyor

Abone Ol 

M5 dergisini her okuyandan şu ifadeyi duyuyorum: M5 sadece savunma değil, aynı zamanda savunmayı strateji ile birlikte harmanlayan özel bir dergi. Evet, Türkiye gibi bir ülkede yaşıyor ve burada aylık bir savunma ve strateji dergisi çıkarıyorsanız, malzemesiz kalmıyorsunuz.

Savunma sanayiindeki gelişmeler gündemin gerisinde kalmasına rağmen tam hız devam ediyor. Ancak günümüzde ulusal güvenlik anlamında tehditlerin sadece silah araç-gereçleriyle değil farklı araç ve gereçlerle de mümkün olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Toplumları galeyana getirme, istenen politik kanala sokma anlamında propaganda çok eski bir metot. Yine eskiden istihbarat örgütlerinin beşinci kol faaliyetleri üzerinden de benzer bir tehdit söz konusuydu.

Özellikle 21. Yüzyılın başından itibaren gelişen iletişim araçları ve sosyal medya gerçeği, psikolojik harekat ve algı yönetimine çağ atlatır boyuta geldi. Arap Baharı adlı süreçte son derece aktif olarak kullanılan, Türkiye’de de Gezi olaylarında karşımıza çıkan bu gerçek, algı yönetimi ve psikolojik harekat kavramını mercek altına almamız gerektiğini ortaya koydu.

Savunma, Strateji ve Güvenlik Uzmanı emekli Albay Yusuf Alabarda, “Algı Yönetimi ve Psikolojik Harekat” başlıklı kapak yazısında bu gerçeği irdeledi. Alabarda, yönetilemediği takdirde iktidarların değişmesine, terör saldırılarına, ekonomilerin felç edilmesi sürecine neden olan algılar dünyasına dikkat çekmekte.
Yine Gazeteci Mehmet Kancı da, psikolojik savaşın son dönemlerde farklı bir alanda öne çıkmasına dikkat çekti: doğal afetler ve virüsler. Kancı, özellikle Corona virüsünün ortaya çıkması ve çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi sonrasında Çin’e yönelik sosyal medya yayınlarının analizini yaptı.

***
Bir diğer konumuz ise İdlib. Yüreğimizi yakan şehit haberleri gözlerimizi o bölgeye çevirmemize neden oldu. Yayın danışmanımız emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, İdlib saldırılarının kodlarını analiz ettiği yazısında Rusya’nın, İngiltere’nin ve ABD’nin süreçteki rollerine dikkat çekti.

Yazarlarımızdan Önder Ege de, İdlib’deki gelişmeler çerçeve-sinde Türkiye ile Rusya ilişkilerinin geleceğini ve Türkiye’nin ne yapması gerektiğini irdeledi.

***
Gözümüzün kulağımızın olduğu bir diğer alan Doğu Akdeniz. Arda Mevlütoğlu, Doğu Akdeniz’deki mücadelede Türk, İsrail, Mısır ve Yunanistan donanmaları arasındaki güç dengesini ele aldı.

Ali Altunkaya da, bu coğrafyadaki enerji mücadelesinin, Türk-İsrail ilişkilerine etkilerini ve gelecekte neler olabileceği-ne yönelik bir analiz yazısı kaleme aldı.

***
Donanma demişken, eski Deniz Kuvvetleri Plan ve Prensipler Başkanı emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ile yaptığımız söyleşi de, Türk donanma tarihi açısından çok çarpıcı bilgiler içermekte.

Bu sayımıza ayrıca çok değerli Deniz Hukuk Müşaviri Şenay Kaya’nun kutuplardaki mücadeleyi ele aldığı yazısı ile Barış Adıbelli, Güney Batı Ferhat gibi değerli yazarlarımızın analizleri yer aldı. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Dr. Cihat Yaycı’nın yeni çıkan kitabının geniş bir bilgilendirmesi de M5 Şubat sayısında yer aldı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close