AB, Doğu Akdeniz'de operasyon başlatacağını duyurdu - M5 Dergi
Savunma Haberleri

AB, Doğu Akdeniz’de operasyon başlatacağını duyurdu

Abone Ol 

Avrupa Birliği, Libya’ya silah gönderilmesini engellemek için yeni hava ve deniz devriyesinin devreye sokulması yönünde karar aldı.

AB, Libya’ya yönelik silah ambargosunu uygulamak için Doğu Akdeniz’de yeni bir operasyon başlatacağını duyurdu.

Avusturya’nın vetoyu kaldırmasının ardından dünkü AB dışişleri bakanları toplantısında Libya’ya silah sevkiyatını durdurmak için Doğu Akdeniz’de yeni askeri hava ve deniz devriyesinin devreye sokulması yönünde karar alındı.

Öncesinde AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, birlik içinde karar alınamazsa ‘AB’nin hiçbir önemi ve ağırlığının kalmayacağı’ uyarısını yaparken ‘Libya’nın kaderinin Türkiye ve Rusya’ya teslim edileceğini’ dile getirmişti.

Dün Brüksel’de düzenlenen toplantının ardından İtalya Dışişleri Bakanı Luigi di Maio, “Libya’ya silah akışını durduracak bir görev gücü kurma konusunda hepimiz hemfikiriz” dedi.

Avusturya daha önce yeni devriye gücünün denizden göçmen toplayarak ya da göçmenlere kılavuzluk yaparak Avrupa’ya getirebileceği gerekçesiyle veto kartını çıkarmıştı. Vetonun kalkması için AB gemilerinin göçmen rotalarından uzakta, en çok silah kaçakçılığı yapılan bölgelerde şüpheli araçları durdurması-araması şartı karara sokuldu.

Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, ‘bu formülün kabul edilebilir olduğunu, ama yine de misyonun göçmenleri Avrupa’ya çekmemesi konusunda tetikte olacaklarını’ söyledi.

Schallenberg, ‘yeni misyona insani değil, tümüyle askeri olduğu için onay verdiklerini’ belirtti.

Daha önce Avusturya gibi donanması olmayan bir ülkenin AB deniz misyonunu bloke etmesini eleştirmiş olan Borrell, bugünkü AB Dış İlişkiler Konseyi’nin ardından, gazetecilere, Libya konusunda önemli bir siyasi anlaşmaya varıldığını söyledi.

Uzun tartışmalardan sonra alınan kararın AB’nin bölgede daha fazla rol oynamasının önünü açacağını vurgulayan Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi, “Siyasi istek olduğu müddetçe hiçbir şey imkansız değildir. Bakanlarla yeni bir siyasi anlaşma üzerinde mutabık kaldık. Bu çerçevede Akdeniz’de yeni bir operasyon başlatacağız” dedi.

Akdeniz’de insan kaçakçılığı ve yasadışı göçle mücadele için 2015’te başlatılan Sophia Operasyonu’nun 20 Mart’ta sonlandırılacağını açıklayan Borrell, yeni operasyonun Birleşmiş Milletler’in Libya’ya yönelik silah ambargosunu uygulamayı amaçladığını ifade etti. Operasyonda hava, uydu ve deniz unsurlarının yer alacağını aktararak “Sophia Operasyonu Libya kıyılarını koruyordu. Yeni operasyon daha çok silahların geldiği doğuya odaklanacak” dedi.

Başta silah kaçakçılarını gözetlemek için gemilerden çok uçakların kullanılmasını tartışılıyordu. Ama Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas hava devriyesinin yeterli olmayacağını söyleyerek deniz devriyesinin kabul edilmesini talep etti. Birleşmiş Milletler’den de uygulamayı denetleyecek kimse yoksa silah ambargosunun bir anlamı olmadığı uyarısı geldi.

AB’nin insan kaçakçılarını durdurmaya yönelik Sophia Operasyonu’nun sona ermesi, İtalya’nın içerideki göçmen karşıtı dalga gerekçesiyle denizde kurtarılan göçmenleri artık kabul etmemeye karar vermesinden kaynaklanıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close