(KBRN Keşif) Aracı, Malezya’da Envantere Girdi: AV-8 AENBCRV - M5 Dergi
KapakMakalelerSayı 348 Temmuz 2020

(KBRN Keşif) Aracı, Malezya’da Envantere Girdi: AV-8 AENBCRV

Abone Ol 

Türk firması FNNS’nin üretim sürecinin merkezinde yer aldığı AV-8 taktik tekerlekli zırhlı araç ailesinin aenbcrv sürümü Malezya ordusunun envanterine girdi.

FNSS ile iş ortağı DRB Hicom Defense Technologies Sdn Bhd. (DEFTECH) firmasının Malezya Kara Kuvvetleri için geliştirdiği AV-8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) ailesinin AENBCRV (Armored Engineer Nuclear, Biological and Chemical Reconnaissance Vehicle / Zırhlı Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal Keşif Aracı) sürümü, envantere alındı.

Girdiği tüm testlerden başarıyla geçen AV-8 AENBCRV, kalifikasyon testlerinin ikinci ve son aşaması olan “Dayanıklılık Testleri” safhasını da tamamlamasının ardından Malezya Ordusu’nun hizmetine girdi. AV-8 AENBCRV, dışarıdan gelebilecek her türlü kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehdidi tespit ve teşhis edecek sistem ve ekipmanlarla donatıldı.

Araç, tehlike bölgelerini analiz ederek kullanıcısını ve bölgede bulunan diğer dost askeri ve sivil unsurları, ilgili tehditlere karşı uyarabilecek ve böylece, gerekli koruma önlemlerinin alınmasını sağlayabilecek.

AV-8 AENBCRV, dışarıdan gelebilecek her türlü kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehdidi tespit ve teşhis edecek sistem ve ekipmanlarla donatıldı. Araç, tehlike bölgelerini analiz ederek kullanıcısını ve bölgede bulunan diğer dost askeri ve sivil unsurları, ilgili tehditlere karşı uyarabilecek ve böylece, gerekli koruma önlemlerinin alınmasını sağlayabilecek.

AV-8’in, üzerinde taşıdığı özel ekipmanlarla karmaşık ve modern bir sistem mimarisine sahip olan AENBCRV konfigürasyonunun; konsept tasarım, detay tasarım, imalat ve montaj faaliyetlerinden oluşan “İlk Araç Geliştirme Süreci”, FNSS tarafından gerçekleştirildi. Aracın, kullanıcı tarafından belirlenen gereksinimleri, tam ve eksiksiz olarak karşıladığını gösterecek olan kalifikasyon testlerinin ilk aşaması olan Karada Performans Testleri ve KBRN Sistemi Testleri, FNSS’nin Ankara’daki tesislerinde gerçekleştirildi. İkinci aşama olan Dayanıklılık Testleri ise 2019 sonunda Malezya’da başarılı bir şekilde tamamlandı. İlk aracın kabulüyle, FNSS Türk Savunma Sektöründe KBRN araçlarının bir kullanıcıya teslim edilmesinde de öncü komuma geçti.

Proje kapsamında, 4 adet AENBCRV aracı teslim ediliyor. İlk aracın ardından, FNSS tarafından üretimi tamamlanan kalan 3 aracın kabul testleri de bu yıl içerinde Malezya’da tamamlanarak Malezya Ordusu’na teslim edilecek. AV-8 AENBCRV, FNSS tarafında geliştirilen ilk 8×8 KBRN aracı olma özelliğini taşıyor.

Aracın temel görev ekipmanı olan KBRN sistemi, kullanıcı tercihleri doğrultusunda, yerli ve yabancı çok sayıda firmadan tedarik edildi ve Finlandiya’da bulunan Environics firması ile ortak entegrasyon çözümleri gerçekleştirildi. FNSS, KBRN sisteminin bazı alt sistemlerinde, yerlileştirme çalışmaları da yürüttü ve yerli alt yüklenicilerin yetkinlik kazanmasına da katkıda bulundu.

Proje kapsamında, 4 adet AENBCRV aracı teslim ediliyor. İlk aracın ardından, FNSS tarafından üretimi tamamlanan kalan 3 aracın kabul testleri de bu yıl içerinde Malezya’da tamamlanarak Malezya Ordusu’na teslim edilecek. AV-8 AENBCRV, FNSS tarafında geliştirilen ilk 8×8 KBRN aracı olma özelliğini taşıyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, Malezya’nın AV-8 TTZA projesinde ulaştıkları bu yeni kilometre taşı ile ilgili şunları söylüyor: “Sözleşmesi, halen kara sistemleri alanında Türkiye’nin gerçekleştirdiği, tek kalemde yapılan en büyük savunma sistemi ihracat sözleşmesi olma özelliğini taşıyan AV-8 TTZA projesi, aynı zamanda, araç konfigürasyonu sayısının fazlalığı ile de alanının en karmaşık projelerinden biri. Üzerinde çok çeşitli görev ekipmanları taşıyan AV-8 AENBCRV de bu konfigürasyonların en zorluları arasında yer alıyor. Aracı, kullanıcımızla sürekli temas halinde çalışarak tam da onların ihtiyaç duyduğu kabiliyetlerle geliştirdik. Aracımız şimdi, görev yaptığı birlikte, dost ve müttefik ülke Malezya’nın hizmetinde. FNSS ve Türk savunma sanayisi, bu araç ile çok önemli kabiliyetler elde etti. Önümüzdeki dönemde, hem Türk Silahlı Kuvvetlerimiz hem de dost ve müttefik ülkelerin bu alandaki ihtiyaçlarını, en iyi çözümlerle karşılamaya hazırız.”

Sözleşmesi, halen kara sistemleri alanında Türkiye’nin gerçekleştirdiği, tek kalemde yapılan en büyük savunma sistemi ihracat sözleşmesi olma özelliğini taşıyan AV-8 TTZA projesi, aynı zamanda, araç konfigürasyonu sayısının fazlalığı ile de alanının en karmaşık projelerinden biri.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close