Rus Shvabe, Türkiye'nin 'gözü' DAG'da kullanılacak aynaları teslim ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus Shvabe, Türkiye’nin ‘gözü’ DAG’da kullanılacak aynaları teslim ediyor

Abone Ol 

Rostec State Corporation’a bağlı Shvabe Holding Şirketi, Türkiye – Doğu Anadolu’da bulunan (DAG) gözlemevi projesinde Belçikalı AMOS isimli şirketle işbirliği yapıyor.

-Rostec Basın Ofisi bildirisinin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Çalışma, Lytkarino Optik Cam Fabrikası (LZOS) tarafından gerçekleştirildi. Holding Şirketi, 764 mm çapında ikincil bir dışbükey hiperbolik ayna ve 890х650 mm düz çalışma yüzeyine sahip üçüncül bir eliptik ayna üretti. Aynı zamanda şirket, teleskopun dört metre çapındaki ana içbükey hiperbolik aynasının şekillendirilmesini de tamamladı.

“Türk gözlemevi, Rus optiklerini aldı ve yakında tamamen faaliyete geçecek. Teleskop içine monte edilen imal edilmiş aynalar, sağladığı netlik ile olağanüstü görüntü detayını garanti ediyor.

TÜRKİYE ‘EXTRASOLAR GEZEGEN’ AVINDA

Rusya Makine Mühendisleri Birliği Bürosu Üyesi Shvabe Genel Müdürü Alexey Patrikeev, ‘Bu sayede bilim insanları galaksiler, takımyıldızlar, gezegenler ve güneş sistemi dışındaki gezegenlerin yüksek hassasiyetli keşiflerini gerçekleştirebilecekler” dedi.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK İKİNCİ UZAY GÖZLEM MERKEZİ

Başlatıldığında, DAG görünür ve yakın kızılötesi bantta çalışacak. Türkiye’nin en büyük teleskopu olacak ve gözlemevini Avrupa’nın en büyük ikinci uzay gözlem merkezi haline getirecek. Kompleks, Erzurum’daki Karakaya dağlarının 3.170 m yüksekliğinde inşa edildi.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close