TF-2000 Hava Savunma Muhribi projesinde süreç hızlanıyor - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

TF-2000 Hava Savunma Muhribi projesinde süreç hızlanıyor

Abone Ol 

TF-2000 Hava Savunma Muhribi için ihale süreci yakında başlayacak.

STM ana yükleniciliğinde üretilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi TCG UFUK (A-591),  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törenin ardından resmen hizmete girdi.

UFUK’un hizmete giriş töreni esnasında çeşitli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TF-2000 muhriplerinin ihalesinin de yakında başlayacağını açıkladı.

TF-2000 Muhribi ile ilgili Deniz Kuvvetleri web sitesinde paylaşılan bilgiler şunlar:

“MİLGEM ve İ-Sınıfı Fırkateyn projelerinden elde edilen tecrübe birikimi ile TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi Projesi sayesinde Deniz Kuvvetlerimizin bölge hava savunma harbi görevini etkin olarak yerine getirebilecek gemiler inşa edilecektir. Bu proje ile öncelikle hava savunma harbi olmak üzere, sahip olduğumuz diğer harp kategorilerindeki yeteneklerimizin millî imkânlar kullanılarak bir üst seviyeye çıkarılması hedeflenmiştir. Gelişmiş komuta/kontrol, muhabere, sensör ve silahları sayesinde ülkemizin hayati ve etki sahalarından başlamak üzere ana vatan savunmasına derinlik kazandırması, ayrıca denizde bulunan görev gruplarının bekasına katkı sağlanması öngörülmüştür. Hava Savunma Harbi maksatlı muhriplerin en önemli sensörü olan Çok Amaçlı Faz Dizili Radar (ÇAFRAD)’ın yurt içinde üretilmesine yönelik büyük gayret sarf edilmiş ve sonucunda milli sanayinin projeye iştiraki sağlanmıştır.

ÇAFRAD çok miktarda hava ve su üstü hedeflerinin uzak mesafelerden tespitini yapabilecek ve geminin oluşturacağı katmanlı hava savunma mimarisinin öngördüğü silahların gerektiğinde azami mesafeden kullanabilmelerini sağlayacaktır. Bölgesel hava savunma mimarisi içinde oluşturulacak hava savunma katmanlarında kullanılacak silahların belirlenmesine yönelik çalışmalara ise devam edilmektedir. TF-2000 muhribi milli üretim geliştirilmiş GENESİS (Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi) savaş yönetim sistemine sahip olacaktır. TF-2000 ile kazanılacak yeteneklerin müttefik ülkelerin sahip olduğu sistemler ile karşılıklı çalışabilirliğinin sağlanması da projenin öncelikleri arasında yer almaktadır.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close