Rapor: "Rusya yıl sonuna kadar 300 bin sözleşmeli asker almayı planlıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya yıl sonuna kadar 300 bin sözleşmeli asker almayı planlıyor”

Abone Ol 

Bloomberg’in istihbarat kaynaklarına dayandırdığı rapora göre Rusya, acemi askerleri alımdan kaçınmak için 2024 yılı sonuna kadar yaklaşık 300 bin sözleşmeli profesyonel askeri ordusuna katmayı planlıyor.

Bloomberg’in istihbarat kaynaklarına dayandırdığı raporuna göre Rusya, bu baharda zaten 150 bin Rus vatandaşını standart askerlik hizmeti için silah altına alacak.

Bloomberg’e konuşan askeri analist Pavel Luzin, Rus yasalarının bu askerlerin dört aylık askerlik hizmetinden sonra savaş alanına gönderilmesine izin verdiğini belirtti.

Ancak bu karar Putin’in, askere alınanların savaş bölgesine gönderilmeyeceği yönünde kamuoyunun defalarca verdiği sözlerinin ihlali anlamına geliyor ve Rusya bu nedenle yeni tedbirler almaya hazırlanıyor.

Rapora göre ordu yetkilileri bu nedenle askerleri, standart eğitimin ardından profesyonel sözleşmeye geçmeye zorlayacak.

Bloomberg raporuna göre, Rusya’nın 2024 sonuna kadar yaklaşık 300 bin kişiyi askere alması ve bu kişileri profesyonel olarak orduya katmayı planladığı belirtiliyor.

İngiltere istihbaratı da benzer bir şekilde 30 Mart’ta Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş için her ay yaklaşık 30.000 yeni rus vatandaşını askere aldığını öne sümüştü.

Putin 31 Mart’ta, 1 Nisan’dan 15 Temmuz’a kadar 150 bin askerin orduya seferber edilmesini amaçlayan bir kararname imzaladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close