Almanya: "Ukrayna için NATO ülkelerinden altı adet Patriot sistemi daha bulmaya çalışıyoruz" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya: “Ukrayna için NATO ülkelerinden altı adet Patriot sistemi daha bulmaya çalışıyoruz”

Abone Ol 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya’nın Ukrayna’ya gönderme sözü verdiği Patriot hava savunma sistemlerine ilave olarak NATO ülkelerinde altı Patriot hava savunma sistemi daha bulmaya çalıştığını açıkladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna şehirlerini ve kritik altyapısını Rusya’nın füze saldırılarından korumak için Ukrayna’ya hava savunma kabiliyeti sağlanması gerektiğini vurguladı.

Olaf Scholz yaptığı açıklamada; “Ukrayna’nın şu anda desteğimize ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Uzun vadeli destek verileceğine dair net bir sinyale ihtiyacı var. Yeterli sayıda topçu ve mühimmatın teslim edildiğinden emin olarak bunu yapıyoruz ve hava savunması burada çok büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Şansölye, Almanya’nın Ukrayna hava savunmasına “en önemli katkıyı” yaptığını ve kısa süre önce Almanya’nın üçüncü katkısı olan bir Patriot sistemi daha göndereceğini açıkladığını da sözlerine ekledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba da daha önce yaptığı açıklamada Ukrayna’nın müttefik ülkelerde 100 hava savunma sistemi tespit ettiğini ve Ukrayna şehirlerini korumak için en az yedi tane istediğini belirtmişti.

17 Nisan’da Almanya Dışişleri ve Savunma Bakanları onlarca ülkeye gönderdikleri bir mektupla Ukrayna’ya ilave hava savunma sistemleri sağlanması için küresel bir girişim başlattıklarını duyurdular.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close