Portekiz F-16'larından iki Rus uçağına önleme! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Portekiz F-16’larından iki Rus uçağına önleme!

Abone Ol 

NATO’nun Baltık Hava Polisliği görevine katılan Portekiz F-16 savaş uçakları ittifakın hava sahasına yakın uçan iki Rus askeri uçağına engelleme gerçekleştirdi.

Defence Post’da yer alan bilgilere göre, Portekiz’e ait F-16 uçakları Almanya’nın batısındaki Uedem’de bulunan Birleşik Hava Operasyonları Merkezi’nden kalkarak ilk kez önleme yaptı.

Görev sırasında Portekizli pilotlar Rus uçaklarının uçuş planı olmadan hareket ettiklerini teyit ettiler ve Rusya’nın Kaliningrad Uçuş Bilgi Bölgesine uçana kadar onlara eşlik ettiler.

NATO olayı; “İttifak’ın kararlılığının güçlü bir işareti” olarak tanımladı ve üyelerinin güvenilir caydırıcılık ve savunmayı sürdürme konusundaki yakın uyumunu ortaya koyduğunu belirtti.

Teyakkuzda Kalmak

NATO, yaklaşık 20 yıl önce oluşturulan Baltık Hava Polisliği ile, Baltık bölgesinin hava sahasını koruyor ve NATO ülkelerine ait savaş uçakları Litvanya’daki Šiauliai Hava Üssü’ne konuşlandırılıyor.

Geçtiğimiz ay Alman Hava Kuvvetleri Letonya’daki Lielvarde Hava Üssü’nden ittifakın ilk hava operasyonunu gerçekleştirerek Letonya kıyılarında uçan iki Rus uçağına eşlik etmişti.

Bugüne kadar aralarında Belçika, İspanya ve Fransa’nın da bulunduğu 18 NATO üyesi Baltık’ta hava polisliği görevi üstlendi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close