Analiz: Finlandiya, NATO'ya nasıl katkı sağlayacak? - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Analiz: Finlandiya, NATO’ya nasıl katkı sağlayacak?

Abone Ol 

Finlandiya sancılı bir sürecin ardından resmen NATO üyesi oldu. Uzmanlara göre Avrupa’daki en güçlü ağır silah birliklerine sahip olan İskandinav ülkesi, ordusuyla NATO’nun da gücünü artırdı.

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Telegraph, Finlandiya’nın 1939-1944 arasında II. Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği’yle yaptığı savaşlara dikkat çekerek, İskandinav ülkesinin ordusunun savunma ağırlıklı bir yapıya sahip olduğunu yazdı.

Finlandiya Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Tuomas Iso-Markku, ordunun yapısına dair şu değerlendirmeyi yaptı:

Ana odak her zaman Finlandiya’yı savunmak olmuştur. Bu anlamda Finlandiya’nın çoğu Avrupa ülkesinden oldukça farklı olduğu kesinlikle doğru.

Zorunlu askerlik uygulamasının bulunduğu ülkede, 18 yaşın üzerindeki tüm erkekler eğitim durumlarına göre 6, 9 veya 12 aylık dönemlerde bu görevi yerine getiriyor.

Resmi verilere göre ülkede her yıl 22 bin erkek orduya katılıyor. İskandinav ülkesinin daimi ordusu yaklaşık 19 bin askerden oluşuyor. Fakat reserv güçlerle birlikte bu sayı 280 bine çıkıyor.

700 obüs ve topa, 700 havana ve 100 ağır ila hafif roketatara sahip Finlandiya, bu özelliğiyle Batı Avrupa’nın en büyük ağır silah gücüne sahip ülke konumunda. Kara kuvvetlerinde ayrıca 650 tank da bulunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen yıl 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan Ukrayna savaşının ardından İskandinav ülkesi, savunma bütçesini de artırmıştı. Finlandiya’nın bu yıl gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 1,9’unu savunmaya harcaması öngörülüyor. Bu oran iki yıl önce 1,3’tü.

ABD’den F-35 savaş jetleri de satın alan İskandinav ülkesinin hava kuvvetlerinin Litvanya, Letonya ve Estonya gibi ülkelere de gerekli görüldüğünde koruma sağlaması planlanıyor.

Satın alınan 64 adet F-35A jetinin, 2026’da ordudaki eski model F-18’lerin yerine geçmesi bekleniyor. Buna ek olarak hava kuvvetlerinde 61 adet de F-18 savaş jeti mevcut.

Finlandiya donanmasındaysa gemisavar füzelerle donatılmış 4 hücumbotun yanı sıra 5 komuta gemisi, 8 mayın gemisi ve 13 mayın tarama gemisi bulunuyor.

Kaynak: Telegraph, Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close