Mart 2020 - Cihat Yaycı ''Doğu Akdeniz'in Paylaşım Mücadelesi ve Türkiye" - M5 Dergi
Kitaplık

Mart 2020 – Cihat Yaycı ”Doğu Akdeniz’in Paylaşım Mücadelesi ve Türkiye”

Abone Ol 

M5 dergisinin değerli okurları için Mart ayındaki kitap tavsiyelerimiz, Türkiye’nin gerek bugün yaşamakta olduğu gerek geçmişte edindiği tarihi tecrübelere ışık tutacak nitelikte olacak. Türkiye’nin Suriye ve Doğu Akdeniz/Libya ekseninde, iç savaş cehennemindeki sivilleri korumak için yürüttüğü harekâtlar, benzerine rastlanmayan bir jeopolitik mücadele olarak kayıtlara geçiyor. Tanıtacağımız ilk kitap da bu mücadelenin önemli bir evresinin incelemesi olacak.

DOĞU AKDENİZ’İN PAYLAŞIM MÜCADELESİ VE TÜRKİYE –  YAZAN: DR. CIHAT YAYCI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı akademisyen kimliği ile Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki çıkarlarına dair kamuoyunu bilgilendirmeyi hedefleyen çalışmalarına bir yenisini ekledi. “Sorular ve Cevaplar ile Münhasır Ekonomik Bölge ( MEB ) Kavramı”, “Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur”, “Yunanistan Talepleri ( Ege Sorunları ) Soru ve Cevaplarla” serisine Şubat ayında “Doğu Akdeniz’in Paylaşım Mücadelesi ve Türkiye” kitabı da eklendi. Bu eser öncekilere oranla daha kapsamlı harita
ve grafikleri barındırmasının yanı sıra 27 Kasım 2019’da İstanbul’da “Türkiye ile Libya arasında Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nın” imzalanmasının ardından yaşanan gelişmeleri de içeriyor. Yaycı’nın kitabının son kısmında Türkiye’nin imza koyduğu mutabakat kapsamında yaşanabilecek potansiyel gelişmeleri ele alması ve geleceğe yönelik seçenekleri ortaya koyması, Doğu Akdeniz’deki mücadele sürecini yakından takip edenlerin el altında bulundurması gereken verileri de içeriyor.

BEN TÜRK – YAZAN: Dr. Aynur Onur Çiftçi

Yakın tarihimizde hala yeterince irdelenmemiş bir alan olan Kore Savaşı’nda Türkiye’nin rolüne ilişkin yeni bir kitap Dr. Aynur Onur Çiftçi’nin geçmişi 2017 yılına dayanan özenli çalışması ile okuyucuların ilgisine sunuldu. Dr. Çiftçi, kitabında Kore Savaşı’nın pek az bilinen sayfalarını aralıyor. Esir düşen Türk askerlerinin durumu üzerine hazırlanan “A Study of the Internment Experience of the Turkish Prisoners of War in Korea” başlıklı Milton Kovner imzalı rapordan yola çıkan Çiftçi, hem Türk askerlerinin deneyimlerini yeniden gündeme taşıyor, hem de Türk askerlerinin esaretteki davranış biçimlerinin ABD ordusuna etkilerini değerlendiriyor. Bahsi geçen rapor 1955 yılında yayımlanan ve ABD ordusu tarafından halen kullanılan “ABD Muharip Kuvvetleri İçin Davranış İlkeleri Rehberi” ( The Code of the U.S Fighting Force) ile “Hayatı İdame, Sorguya Mukavemet, Kaçma ve Kurtulma” ( SERE, Survival, Evasion, Resistance and Escape ) eğitiminin temelini oluşturuyor. Dr. Çiftçi’nin kitabı Türk harp tarihi üzerine yapılan çalışmaların seçkin bir örneği olarak meraklıların kütüphanelerinde yer almayı hak ediyor.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ESKİŞEHİR-İZMİT KONUŞMALARI 1923 Yayına Hazırlayan: Sinan Onuş

İçerisinden geçtiğimiz günler yaklaşık bir asır önce Cumhuriyeti kuran kadroların mücadelesini ve söylemlerini bir kez daha ancak daha derinlemesine idrak etmemizi gerektiriyor. İşte gazeteci Sinan Onuş’un yayına hazırladığı bu kitap da, Mustafa Kemal’in Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun hemen öncesinde topluma verdiği mesajlar açısından en az Nutuk kadar önem taşıyor. 1982 ve 1993 yılında yayımlanan bu konuşmaları Onuş’un kitabında orijinal metinlerin yeniden incelemesi sayesinde eksiksiz ve hatasız şekilde ilk kez okuyucuyla buluşuyor. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 14 Ocak 1923 ile 17 Şubat 1923 tarihleri arasındaki yurt gezisi esnasında yaptığı konuşmaları içeren kitap, Gazi’nin “Kürt Meselesi, Batı Trakya ve Rusya Türkleri”ne dair açıklamaları ile günümüzdeki yaşanan gelişmeler ışığında daha da ilgi çekici bir hal alıyor. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın halka hitaben yaptığı konuşmaların yanı sıra İstanbul gazetecileriyle İzmit Kasrı’nda yaptığı mülakat, dönemin ruhunun ve şartlarının kavranması açısından bu esere mutlaka el altında bulunması gereken bir kaynak özelliği kazandırıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close