Editörden Eylül 2019 - M5 Dergi
Editörden

Editörden Eylül 2019

Abone Ol 

Merhaba kıymetli okuyucularımız…

Birbirinden değerli isimlerin kaleme aldığı yeni bir sayıyla karşınızdayız.

Bu sayıyı, istihbaratı bütün yönleriyle ele alan özel bir sayı olarak hazırladık. ‘İstihbarat Toplama Disiplinleri’ başlıklı kapak makalemizi kaleme alan Dr. Merve Seren’in de belirttiği gibi, istihbarat, bir çalışma ve faaliyet alanı olarak, neredeyse bütün disiplinlerin metot ve verilerinden beslenen, spesifik faaliyet alanına ve kullanım amacına göre kendi içerisinde farklı şekillerde sınıflandırılan bir yapı sergilemektedir.

Tarihsel seyrinden günümüze kadar ekseriyetle istifade edilen HUMINT ve OSINT’ten cazibesini koruyan TECHINT alanları, literatürde ve uygulamada giderek daha fazla tartışılıyor. Bu sebeple siyasi karar alıcıların talep ve hedefleri doğrultusunda, istihbarat üreticilerinin, kullanıcılarının ve tüketicilerinin hangi teknik kaynakları ve hangi istihbarat seviyelerini önceledikleri büyük önem arz ediyor. İşte tam bu noktada, İstihbarat Teknolojileri Özel Sayımızda “klasik istihbarat” yaklaşım ve metotlarını sorgulayan bir bakış açısını gündeme taşıyoruz.

Yıllar sonra bile birçok araştırmanın kaynakçasında yer alacağını umduğumuz  bu özel sayımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

***

Ekim’in ilk haftası Ankara, önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin savunma sanayii devleri, 2. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde buluşacak. Bu yıl yabancı firmaların katılımıyla uluslararası boyutunu güçlendiren ve M5’in de “Basın Sponsorları” arasında yer aldığı zirvede, yerli ve yabancı iş birliklerinin gerçekleşmesi bekleniyor.

MÜSİAD Ankara tarafından 2-3 Ekim 2019 tarihlerinde Hilton Garden Inn Ankara Gimat’ta gerçekleşecek zirvede; sanayiciler, bakanlık temsilcileri, akademisyenler, teknoloji uzmanları, askeri denetim ve sınır kontrolü uzmanları ile ordu, jandarma ve polis teşkilatında görevli kıdemli karar vericiler bir araya gelecek.

Sınır güvenliği konusundaki en güncel gelişmelerin alanında uzman konuşmacılar tarafından aktarılacağı zirvede, birçok yeni ürün de ilk kez sergilenecek. Zirve, konferans boyutunun yanı sıra sektöre yön veren firmaların stantlarının yer alacağı fuar alanıyla da dikkat çekecek. Zirvede askeri radar ve sınır güvenliği alanında ürün ve hizmet sağlayan üreticiler, bu ürünleri kullanan taraflar ve aynı zamanda satın almacılar buluşacak. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nin ilki geçen sene yine aynı tarihlerde gerçekleşmişti. Geçen yıl, 671 kişinin katıldığı ilk zirvede toplamda 29 firma stant açmış, katılımcılar 2 gün boyunca toplam 7 farklı oturumda alanında uzman 40 konuşmacıdan sektöre yönelik en son gelişmeleri dinlemişti.

Sektörün ana yüklenici firmalarından ASELSAN, HAVELSAN, HAVELSAN Teknoloji Radar, ROKETSAN, STM, MKEK, FNSS ile bir araya gelen katılımcılar aynı zamanda Savunma Sanayii Başkanlığı standında ikili görüşmeler gerçekleştirerek güncel projelere yönelik ihtiyaçı ve bilgilere birinci elden ulaşma imkânına sahip olmuştu. Katılımcılar arasında olan Milli Savunma Bakanlığı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Askeri Ateşe temsilcileri de bu doğrultuda ihtiyaçlarına yönelik firmalarla görüşmüştü. Okurlarımızın, 2. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’ni kaçırmamasını öneriyoruz.

***

Yazarlarımızdan Av. Eren Günday’ı, dergimizin bayiye çıktığı günlerde askere uğurladık. Bu nedenle yazılarına ara verdi. Askerlik dönüşü savunma ve hukuk alanındaki düzenli yazılarına devam edecek. M5 ailesi olarak Av. Eren Günday’a hayırlı tezkereler diliyoruz.

***

Dergimizin baskıya hazırlandığı saatlerde üzücü bir de haber aldık. Yayın Koordinatörümüz Mehmet Akar’ın motosiklet tutkunu kuzeni İsmail Hakkı Cüneydioğlu’nu oldukça genç yaşta trafik kazasında yitirdik. Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır diliyoruz.

***

Ekim sayımızda görüşmek ümidi ile.

Saygılarımla…

Etiketler
Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close