Hindistan'dan Çin'e gözdağı: Yapay zekalı sürü İHA gösterisi - M5 Dergi
Dünya

Hindistan’dan Çin’e gözdağı: Yapay zekalı sürü İHA gösterisi

Abone Ol 

Hindistan ilk defa, Yeni Delhi’de gerçekleştirilen ordu günü geçit töreninde yerli olarak geliştirdiği sürü İHA’ların hedefleri imha etmesini simüle etti.

Gösteri sırasında, 75 adet İHA, büyük bir sürü halinde otonom olarak hareket etti. İHA’lar, çeşiti hedeflere yönelik eş zamanlı saldırı görevlerinde, düşmanın iletişim sistemlerini ve savaş alanındaki radarları sıkıştırmanın yanı sıra ilaç ve diğer ekipmanların tedariki için de kullanılabilir.

Yakın destek operasyonları için hayati önem taşıyan nitelikte olduğu belirtilen etkinlikle birlikte 75 İHA’nın 600 kg’dan fazla malzeme desteği sağlayabileceği aktarıldı.

Combat Air Teaming System (CATS) projesi kapsamında sürdürülen çalışma, geliştirme sürecini dört yıl içinde tamamlayarak savaş uçaklarının kara tabanlı hava savunmalarına destek unsur olarak kullanılacak.

Özellikle düşmanın gelişmiş hava savunmasını mağlup etmek için tasarlanmış sürü İHA sistemi geliştirme planlarını hızlandıran Hindistan, Çin ile süregelen gerilimin ardından söz konusu teknolojiyi Ladakh sınırında kullanmayı planlıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close