Bir devin çöküşü: Sig Sauer - M5 Dergi
DergiMakalelerSayı 347 Haziran 2020Son sayı

Bir devin çöküşü: Sig Sauer

Abone Ol 

Dünyaca ünlü silah üreticisi Alman Sig Sauer şirketi, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (kovid-19) salgınına yenik düştü. Silah şirketi, Almanya’nın Eckenför’deki fabrikası için iflasını verdiğini duyurdu.

 Geçmişi 1850’li yıllara dayanan ünlü silah üreticisi Sig Sauer, iflas ettiğini duyurdu. Birçok ülkenin emniyet ve silahlı kuvvetlerine silah tedariki yapan firma, Almanya’nın Eckenförde kasabasındaki fabrikasını kapatacağını duyurdu.

Almanya’daki tesisinde 130’a yakın çalışanı bulunan şirket, Kovid-19 salgının da içinde bulunduğu bazı sebeplerden dolayı iflas kararı aldı. Şirketin ABD’de bulunan üretim tesisi ise iflas kararından etkilenmedi. Herhangi bir değişiklik olmazsa Sig Sauer markası ABD’de yaşamaya devam edecek.

İflas kararı kapsamında all4shooters.com’un sorularını cevaplayan şirket CEO’su Tim Castagne, şu açıklamalarda bulundu:

Sig Sauer’in Almanya’da bulunan fabrikasının lokasyonla ilgili dezavantajları, gelecekte silahların burada üretilmesini ekonomik anlamda imkânsız kılıyor. Almanya’da silah taşıma ruhsatı almak da çok zorlaştı. Devlet ihaleleri hususunu ise bize yapılan haksızlık olarak görüyorum. Şirketin uluslararası görünürlüğü ve projelerin çoğunun ABD’deki merkezden gerçekleştirilmesi, Sig Sauer’i devlet katında istenmeyen kişi ilan etti. Şirketimiz, Alman Emniyeti ve Silahlı Kuvvetleri ihalelerinden sistematik olarak dışlandı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen hissedarlarımız, asıl merkezin ayakta kalması ve çalışanların işlerini kaybetmemesi adına maddi olarak çok önemli katkılar sağladı. Kovid-19 salgını döneminde yaşanan olumsuzluklar da sorunlara eklenince, son kaçınılmaz oldu. 4 Haziran itibariyle kararımızı İlk olarak Çalışma Konseyine ve ardından da çalışanlarımıza bildirdik. Alınan karar, benim için çok acı verici ve hüzünlü oldu.

Şirketin P2XX serisi tabancaları dünya çapında ün yapan silahlar olarak biliniyor. Şirketin en son müşterileri arasında Amerikan ordusu ve İngiliz anti-terör timlerinin olduğu belirtiliyor.  Söz konusu kurumların silahları, ABD’deki Sig Sauer fabrikasından tedarik ettiği söyleniyor.

Almanya Türk Malı silah kullanabilir

Alman Gödde Group, Türkiye’nin Avrupa’da silah satışı için gerekli olan izin ve lisans gerekliliklerini yerine getirerek, Almanya’dan sipariş aldıklarını duyurdu. Böylelikle, Almanya Özel Polis Birimi ve Almanya Askeri Özel Birimi Türk malı silah kullanacağı belirtildi.

Türkiye’de SIG Sauer’in silahlarını kimler kullanıyor?

SIG Sauer tarafından üretilen silahların Türkiye’de hangi güvenlik birimi tarafından nasıl kullanıldığına dair resmi bir kayıt bulunmuyor.

Ancak basında özellikle 2000’den sonra çıkan haber ve makalelerden, özellikle Polis Özel Hareket Dairesi’nin envanterinde bu şirketin ürettiği silahların önemli bir yer kapladığı anlaşılıyor.

Bu envanterde yer alan Sig516, Polis Özel Harekat’ın elindeki en önemli taarruz tüfeği olarak gösteriliyor. Şirketin web sitesine göre, bu silahın fiyatı 1800 ile 2000 dolar arasında değişiyor.

Ayrıca polisin kullandığı tabancalar arasında da yarı otomatik SIG Sauer P226 yer alıyor. SIG Sauer’in web sitesinde “bir klasik” olarak tanımladığı P226 tabancıların fiyatı da 1000 ile 1600 dolar arasında.

Bu silah dayanıklı olması ve tutukluk yapmamasından dolayı yalnızca Türk emniyeti değil, dünyadaki birçok kolluk kuvveti tarafından tercih ediliyor. Kanada, Almanya, Fransa, Güney Kore, İsrail, İspanya, İngiltere, Hindistan ve Venezuela bu ülkelerden yalnızca birkaçı.

Emniyetin yanı sıra orduda da SIG Sauer yapımı silahlar olduğu belirtiliyor. Özellikle dayanıklılığın yüksek olmasından dolayı SAT Komandoları’nın envanterinde olduğu bildiriliyor.

Türkiye’de sivil amaçlı bireysel kullanıma dair SIG Sauer silahların satışını ise Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) yapıyor.

MKE’nin web sitesinde şu an itibariyle tek bir model SIG Sauer tabancı bulunuyor ve bunun da satış fiyatının 3500 dolar olduğu belirtiliyor.

SIG Sauer ne zaman kuruldu?

ABD merkezli silah üretisi SIG Sauer’in geçmişi, 19’uncu yüzyıla dayanıyor ve bugün “Avrupa’da doğdu, Amerika’da güzelleşti” sloganıyla faaliyet gösteriyor.

Şirket, 1853 yılında Alman ve İsviçreli girişimciler Friedrich Peyer im Hof, Heinrich Moser ve Conrad Neher tarafından İsviçre’de vagon üretmek amacıyla kuruldu.

Silah üretimine ise 7 yıl sonra başladı. O dönemin en son teknolojilerini içinde barındıran üretim tesisinde imal edilmek üzere bir tüfek tasarladı ve bu tasarımla Federal Savunma Bakanlığı’nın açtığı yarışmaya katıldı.

Bu tüfek tasarımı yarışmayı kazandı. Bunun üzerine, Savunma Bakanlığı 30 bin adet tüfek siparişi verdi.

Böylece şirketin vagon üretiminden silah imalatına geçiş süreci de başlamış oldu.

Tabancı üretiminin başlaması ise İkinci Dünya Savaşı döneminde, 1937 yılına denk geliyor.

Savaşın sonuna kadar İsviçre ordusu için farklı modellerde tüfek ve tabanca üretti.

Şirket, 1970 yılında önemli bir büyüme hamlesi yaparak, atıcılık sporu için kullanılan silahlar üreten İsviçreli Hämmerli ve dünyanın önde gelen av tüfeği üreticisi Alman J. P. Sauer und Sohn GmbH şirketlerini satın aldı.

Şirket, 1980’li yıllarda da ABD pazarına girdi ve 1985 yılında SIGARMS Inc kuruldu.

1990’lı yıllarla birlikte şirket de üretim, satış ve eğitim operasyonlarını ABD’ye taşımaya başladı ve 2007 yılında da adı SIG Sauer olarak değiştirildi.

O dönemde 30 ay içerisinde toplam çalışan sayısını üçe katlarken, üretim teknolojilerine de 18 milyon dolar yatırım yaptı.

Şirket, 2015 yılında çeşitli modellerde tüfek ve tabancadan oluşan ürün gamını susturucu, dürbün, mühimmat ve pompalı tüfek de ekleyerek genişletti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close