Mayın ve EYP'ler Nasıl İmha Edilir ? - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

Mayın ve EYP’ler Nasıl İmha Edilir ?

Abone Ol 

Patlayıcıların zararsız hale getirilmesi faaliyetlerinde uygulanan tekniklere ve yöntemlere temel teşkil eden ilkeler genel olarak insan hayatının korunması ve durumun normale döndürülmesinin sağlanması olarak sıralanabilir.

Ali Osmanzade tarafından M5 için kaleme alınmıştır.

Patlayıcı madde olaylarında öncelik insan hayatının korunmasıdır. Yani, kamunun güvenliği, uzman personelin güvenliğinden önce düşünülmelidir. Patlayıcı maddelerin zararsız hale getirilmesi işlemleri, mümkün olduğunca çabuk ve emniyetli bir şekilde durumun normale dönmesini sağlamaya yönelik olmalıdır.

İnsan hayatını riske atmaksızın, patlayıcı madde olayına ait bulguların korunması, usulüne uygun olarak toplanması ve adli patlayıcı istihbarat bilgisi sayılayabilecek unsurların değerlendirilmesi gerekli ve çok önemli bir husustur.

Mayın ve Eyp’ler asla genellenemez tek bir usül ile imal edilemedikleri gibi imha ve tahrip’de edilemez. Düzeneğe göre müdahale gerektirir. Müdahele araziye göre değişiklik gösterir. Örneğin: Şehir içi merkezi kalabalık bir yerde şüpheli pakete yapılan müdahele, timlerin intikal halinde karşılaştıkları şüpheli paket, eyp ve mayınlar ile makarşılaştırılamaz. Arazi üzerinden konumuza devam ediyoruz. Arazide ilk adım patlayıcıyı bulmayı gerektirir.

Arama usulleri;

1.Patlayıcı kokusuna duyarlı köpekler yardımı ile
2.Çeşitli yeteneklere sahip detektörler ile
3.Arazi üzerinde göz taraması ile yapılır.

Tim arazi faaliyetindeyken sinyal kesici, karıştırıcı(Jammer) cihazların çalışır durumda olması büyük öneme
sahiptir. Patlayıcının bulunduğu nokta sprey ile işaretlenir. Personel güvenli bir noktaya çekildikten sonra ikinci adım olarak TSK bünyesinde bulunan bomba imha robotları ile düzeneğe yaklaşarak inceleme faaliyetinde bulunulur.

İnceleme sonunda robotlar bünyesinde bulunan su jeti ve fünye yardımı ile patlayıcı bozulur veya imha edilir. Mümkün olduğunca personel müdahalesinden kaçınılır.

Uzman personel bomba imha kıyafeti ve gerekli tedbirler altında ikinci bir patlayıcı tehlikesinin olmadığından emin olduktan sonra etkisiz hale getirilen EYP’nin yanına gider el ile gerekli müdehaleyi yapar. Bu müdahale düzenek bozuldu ise arazı güvenliği alındıktan sonra imha edilir. İmha edildi ise patlayıcıya dair gerekli kanıtların toplanmasından ibarettir.

KULLANILAN EKİPMANLAR 

Teleskopik Manipülatör:

EOD Teleskopik Manipülatörü temel olarak patlayıcı poşetleri veya şüpheli tehlikeli malları çıkarmak için kullanılan terörle mücadele EOD’unda kullanılır. Ürün, patlayıcıya 4,5 metre uzaklıkta kullanılabilir. Operatörler, tehlikeli ve şüpheli nesneleri video sisteminden kolayca alabilir ve aktarabilir.

Bu ürünün kullanımı, patlayıcı ve diğer tehlikeli malların personele yönelik tehlikesini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Ayrıca, doğrudan personel tarafından dokunulamayan kimyasallar gibi tehlikeli maddeleri imha etmek için kullanılan kimya endüstrisi, nükleer tesisler ve diğer alanlarda da kullanılabilir.

İnsan vücudu ve personelde gereksiz yere yaralanma riskini en az seviyeye indirgemek için kullanılır.

Hidrojet(Su jeti )

Bomba imha silahı su jeti patlayıcı ihtiva eden ya da ettiği düşünülen şüpheli paket, çanta vb. patlayıcı düzeneklerin ateşleme mekanizmalarına veya kablo bağlantılarına su jeti veya çeşitli kesici delici uçlar ile yeterli
mesafeden nüfuz ederek etkisiz hale getirmek amacıyla kullanılır.

Su altı kullanımında mıknatıs ayak ile beraber
kullanılır. Kuyruk dengeli uçlar ile 20m’ye kadar atış yapabilme, hassas namlu ayarı, ayarlanabilir sehpa ayaklar, nişangah bloğu üzerine takılabilen pointer, dürbün, fener, lazer ile odaklanma kolaylığı gibi özellikleri ile her İhtiyaca cevap verebilmektedir.

Mobil X-Ray;
Yol kenarına bırakılan çanta, valiz , poşet vb. yabancı materyallerin personel tarafından fünye ile patlatmaya gerek kalmadan içerisinin görüntülenmesini sağlar. Şüpheli paketin içinden geçen x ışınları üretir ve bir fosfor panele yansıtır.

X-ray görüntüleme ünitesi LCD ekran, Uzak noktaya laptop bilgisayara görüntü aktarabilir. Patlayıcı düzenekleri tespit etmede yegâne bir üründür. Görevli EOD personeli bombalı paketlere müdahale etmeden düzenekleri tespit eder. Duruma göre müdahale eder. Buda güvenli bir şekilde can kaybı, yaralanma olmadan
paketlerin imha edilmesine olanak sağlar.

EOD Pense :

Baskı altındayken, düşüneceğiniz en son şey ihtiyacınız olan malzemenin yanınızda olup olmamasıdır herhalde bu pense içinde başlık kıvırıcılarından tutun, kuvvetli saha bıçağına, fünye kablo kesicisine, ve soyucusuna plastik patlayıcı delgisine kadar aradığınız her şeye içerisinde sahip olabildiğiniz. Patlayıcının karşısında personelin en yakın dostudur.

KONTROLLÜ PATLAMA;

Fünye veya fitil gömülen patlayıcının çevre güvenliği alındıktan sonra güveli bir mesafeden infilak ettirilmesi işlemidir. Personel patlamanın hızına göre kimi zaman sütre gerisine geçmek durumunda kalabilir. Şarapnel ve basınç etkisi korunması gerekilen ciddi etkilerdir.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close