KUZGUN KY'nin MARLIN SİDA'dan atışı başarıyla gerçekleştirildi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

KUZGUN KY’nin MARLIN SİDA’dan atışı başarıyla gerçekleştirildi

Abone Ol 

Tübitak SAGE tarafından geliştirilen Kuzgun-KY (Katı Yakıtlı) Modüler Müşterek Mühimmatın, MARLIN SİDA’dan ilk atışı başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’nin mühimmat projelerinde önemli bir aşama daha geçildi. SEFİNE Tersanesi ve Aselsan iş birliği ile geliştirlen MARLIN SİDA’dan KUZGUN-KY’nin ilk atışı başarıyla gerçekleştirildi.

Yerli üretim SİDA’lardan daha önce 8+ km menzilli CİRİT füzesi atılmıştı. 40+ km menzile ulaşması beklenen KUZGUN-KY’nin atılması ile SİDA’lardan şu ana kadar ki en uzun menzilli füze de atılmış oldu.

UZAKTAN KONTROLLE ATEŞLENDİ

SEFİNE Tersanesi öz kaynakları ile desteklenen ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN-KY (Katı Yakıtlı) Seyir Füzesi, MARLIN’den gerçekleştirilen balistik bir atış ile başarılı bir şekilde test edildi. Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katıldığı atışlarda, Kuzgun-KY Seyir Füzesi, Görev Kontrol İstasyonu kabiliyeti ile uzaktan kontrolle başarılı bir şekilde ateşlendi.

YENİ NESİL OTONOM SU ÜSTÜ DENİZ PLATFORMU

Amfibi gemiler ile üs ve limanlardan göreve başlayabilen MARLIN, 15 metre boyunda alüminyum gövde tasarımına sahip 36 knot’lık hıza ulaşabilen, 5 şiddetindeki deniz durumunda dahi manevra ve görev yapabilen yeni nesil otonom bir su üstü deniz platformu olarak öne çıkıyor. İsmini açık denizlerde çok süratli ilerleyebilen bir balık türünden alan MARLIN, üstün teknolojisi ve taşıdığı faydalı yüklerle benzerlerinden ayrışıyor.

MARLIN SİDA İÇİN ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

13 Haziran 2022 tarihinde, Tübitak SAGE ile Sefine Tersanesi arsında Tübitak SAGE Müdürü Gürcan Okumuş ile SEFİNE Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Demir Koloğlu’nun katılımıyla  Kuzgun KY mühimmatının MARLIN SİDA’ya entegrasyonu için anlaşma imzalanmıştı.

KUZGUN ailesinin fırlatma şekli ve fırlatıldığı platforma göre azami menzil bilgileri şu şekilde:

Muharip Uçak (40.000 ft, 0.9M ile bırakma)

  • 180+ km (Turbojet Motorlu) KUZGUN-TJ
  • 110+ km (Serbest Süzülen) KUZGUN-SS

Silahlı İnsansız Hava Aracı (TİHA/SİHA)

  • 180+ km (Turbojet Motorlu) KUZGUN-TJ
  •  40+ km (Serbest Süzülme) KUZGUN-SS

Karadan / Denizden

  • 100+ km (Ek Fırlatma Motoru Süzülen) KUZGUN-SS
  • 180+ km (Ek Fırlatma Motoru TJ Motorlu) KUZGUN-TJ
  • 40+ km (Dahili Katı Yakıtlı Roket Motoru) KUZGUN-KY

KUZGUN ailesi, sağladığı esneklik ile geleceğin mühimmat ailesi konumunda. Mühimmatlar da güdüm olarak ANS / KKS, Lazer Arayıcı (LAB), Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar  gibi çeşitli opsiyonlar mevcut iken harp balığında da parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli seçeneklere sahip. KUZGUN ailesi bu esnekliği sayesinde hem konvansiyonel hem de asimetrik savaş ortamı için her türlü ihtiyacı karşılamaya aday.

Kaynak: M5 

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close