İran'dan "yeni" seyir füzesi testi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

İran’dan “yeni” seyir füzesi testi

Abone Ol 

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre  Hint Okyanusu’nun kuzeyi ve Umman Denizi bölgesinde, yeni olduğu iddia edilen seyir füzelerini fırlatıldı . İran Savunma Bakanlığı öncülüğünde geliştirilen mühimmatla ilgili kuşkular füzenin ismiyle birlikte başladı. İran yeni nesil Qader (Yetenekli)  füzesinin denendiğini iddia ederken bu ülkenin yeni bir füzeye veya yeni bir versiyona yeni isim verdiği biliniyor. Öte yandan Iran birden çok defa propaganda maksatlı olarak füze atışına ilişkin sahte başarı duyurusu yaptı ve çoğunda yakalandı.

İran Donanması ise füzede yeni bir harp başlığının kullanıldığını ifade etti ancak başlık hakkında bilgi paylaşılmadı. “Ramazan Şehitleri” adı verilen deniz tatbikatı kapsamında füzeler 280 kilometre menzilden hedefleri imha etti.

C4Defence’da yer alan habere göre, geçtiğimiz Ramazan ayı sırasında Basra Körfezi’nde icra edilen atışlı eğitim esnasında İran, kendi su üstü platformunu vurmuştu. Çok sayıda personelin hayatını kaybettiği olay sonrasında düzenlenen ilk tatbikata “Ramazan Şehitleri” denilmesine karar verildi.

İran’ın yerli olarak geliştirdiği, 300 kilometre menzile sahip olan Qader seyir füzesi ilk kez 2014 yılında görücüye çıkmıştı.

İran’ın "Yeni" Seyir Füzesi

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close