Fransa, Libya'daki hesabını bozan Türkiye'ye öfkeli - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Fransa, Libya’daki hesabını bozan Türkiye’ye öfkeli

Abone Ol 

14 ülkeden koloni vergisi almayı sürdüren ve ekonomisini sömürge üzerine kuran Fransa, Libya’daki hesabını bozan Türkiye’ye öfkeli.

TRT Haber’de yer alan habere göre, Paris yönetimi, Türkiye’nin BM silah ambargosunu deldiği ve Libya’daki barışa en büyük engel olduğunu da iddia etti. Paris, gerçek dışı iddialar için uluslararası raporlar hatırlatılıyor.

En çok silah satan 3. ülke

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün raporuna göre Fransa, ABD ve Rusya’dan sonra en çok silah satan üçüncü ülke.

Fransa BAE, Mısır ve Hafter’e silah desteği sağlıyor

Paris yönetimi, Libya’yı kaosa sürükleyen Abu Dabi ve Kahire’ye yüklü miktarda silah satıyor. Darbeci Hafter’e para ve silah desteği de veriyor.

Bu yılın başında, Hafter’e ait bir üste, her biri 170 bin dolar değerinde dört Fransız tanksavar füzesi bulunmuştu. Birleşmiş Milletler de Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE), silah ambargosunu delmekle suçlamıştı.

Fransa, Yemen’de kullanılmak üzere BAE ve Suudi Arabistan’a silah sattı

Fransa, Yemen’deki savaşı da kazanca çeviriyor. Fransız basını, geçen yıl Yemen savaşında kullanılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’a silah satıldığını yazdı. Haberi yapan gazetecilere “ulusal güvenlik sırrını açığa çıkardıkları” gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Uluslararası Af Örgütü ve birçok sivil toplum kuruluşuna göre Fransa, silah satışının yarısından fazlasını Orta Doğu ülkelerine yapıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close