Hasarlı F-16'lar yeniden görevde - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Hasarlı F-16’lar yeniden görevde

Abone Ol 

Tarihteki en başarılı av-bombardıman jetlerinden biri olan F-16 Fighting Falcon uçakları, birçok ülkenin envanterinde görevlerini sürdürüyor.

İsrail Hava Kuvvetleri (Heyl Ha’Avir) Hatzor Hava Üssü’nde geçtiğimiz Ocak ayında sel felaketi meydana gelmişti.  Meydanda konuşlu 101’inci “İlk Av-Bombardıman Filosu” ve 105’inci “Akrep Filosu” bağlısı sekiz adet F-16 C/D Blok 40 Barak’ın söz konusu olayda ağır hasar gördüğü belirtilmişti. Yayınlanan görüntülerde açık hangarda park hâlindeki uçakların motor hizasına kadar su içinde kaldığı tespit edilmişti.

İsrail Hava Kuvvetleri Hava Bakım Birimi, hasar gören uçakların tamamının onarım faaliyetlerini tamamladı. Hatzor ve Tel Nof Hava Üsleri’nde yürütülen faaliyetler kapsamında son platform olan 101’inci “İlk Av-Bombardıman Filosu” bağlısı 542 seri numaralı F-16C-40-CF Barak da aktif göreve döndü. Su baskınında en ağır hasar gören uçaklardan biri olduğu belirtilen platform için İsrail, bu güne kadar yürütülen en karmaşık bakım prosesinin uygulandığını belirtti.

Beş ay süren iki aşamalı kurtarma operasyonunda ilk etapta hafif hasarlı uçaklar Hatzor’da tamir edilerek göreve döndü. İkinci safhada ise daha kapsamlı bakım-onarım gerektiren platformlar Tel Nof’ta konuşlu Hava Bakım Birimi karargâhında gerekli işlemlerden geçirilerek göreve döndü.

Sel baskını, uçakların elektrik ve mekanik donanımları üzerinde ağır hasara neden olmakta. Ortamdaki bütün zararlı etmenleri yoğun olarak bünyesinde barındıran yapıdaki su, metal bileşenlere zarar vermekte ve korozyona neden olmakta.

C4Defence’da yer alan habere göer, bu tür tamir işlemlerinde ilk olarak uçaklarda kontrol ve detaylı temizlik faaliyetleri yürütülerek korozyon başlangıcı önlenmekte.

Hasarlı F-16'lar Yeniden Görevde

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close