ABD'den B61-13 nükleer bomba hamlesi! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’den B61-13 nükleer bomba hamlesi!

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yeni nükleer silahlar geliştirildiğine ilişkin bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada yeni nükleer silahın, ABD’nin 1945 yılında Hiroşima’ya attığı atom bombasından 24 kat daha güçlü olduğu belirtildi.

Pentagon, nükleer silahlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Geliştirmekte olduğumuz B-21 Raider savaş uçağından atılacak B61-13 isimli atom bombasının 360 kilotonluk bir tahribata yol açacağı tahmin ediliyor. Başkan Biden’a başka alternatif seçenekler de sunacağız” denildi.

Pentagon’un bu açıklamaları Çin’in nükleer savaş başlıklarını 2030 yılına kadar iki kat artıracağını açıklamasından sonra geldi. Çin, nükleer savaş başlıklarının sayısının 2030 yılına kadar 1000’i geçmesinin planladığını duyurmuştu.

B61-13 NÜKLEER BOMBASI

ABD, silah envanterine yeni nükleer silahlar eklemek için çalışmalarına devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, B61 nükleer bombasının B61-13 olarak adlandırılan modern bir versiyonunu geliştirmek için çalışmaların ciddiyetle devam ettiği belirtildi.

Bakanlık, nükleer silah geliştirmeye yönelik olarak ABD Kongresi’nden izin ve ödenek çıkmasıyla birlikte çalışmaları bir an önce hızlandırmayı planladıklarını söyledi.

B61-13 nükleer bombasının çalışmaları, ABD Enerji Bakanlığı’nın Milli Nükleer Güvenlik İdaresi (National Nuclear Security Administration, NNSA) tarafından yürütülecek ve geliştirilecek. Bakanlık, nükleer çalışmaları sürdürme kararının NNSA ile yakın işbirliği içerisinde alındığını ve ABD 2022 Nükleer Duruş Değerlendirmesi (Nuclear Posture Review) içerisinde tanımlanan “hızla gelişen güvenlik ortamının taleplerine” yanıt verdiğini içeri vurguluyor.

Pentagon tarafından yapılan açıklamada, “B61-13 bombaları Başkan’a belirli sert ve geniş alanlı askeri hedeflere karşı ek seçenekler sunarak düşmanların caydırıcılığını ve müttefik ve ortakların güvencesini güçlendirecektir” ifadeleri kullanıldı.

ABD Uzay Politikasından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı John Plumb, nükleer silahlara ilişkin olarak “ABD’nin, inandırıcı bir şekilde caydırmak, gerekirse stratejik saldırılara yanıt vermek ve müttefiklerimize güvence vermek için ihtiyaç duyduğumuz yetenekleri değerlendirmeye ve de sahaya sürmeye devam etme sorumluluğu vardır. Bize ek esneklik sağlasa da, B61-13’ün üretimi nükleer stoğumuzdaki toplam silah sayısını çoğaltmayacaktır” şeklinde konuştu.

ABD’nin yeni silah ve cephanelik geliştirmesi, ABD’nin bünyesindeki nükleer silahların sayısını artırmayacak ve ABD’nin diğer nükleer silahlarının kullanılamaz duruma getirilecek.

Bakanlık, nükleer silah geliştirme kararının uzun incelemeler ve değerlendirmelerin ardından geldiğini, B61-13’ün ortaya çıkışının herhangi bir savaş veya çatışmalara yönelik olmadığı ve değişen güvenlik ortamının yeniden oluşturulması amacıyla geliştirdiği belirtti.

NÜKLEER SİLAHLANMAYA YATIRIM ARTIYOR

Nükleer Silahların Yasaklanması Takibi ve Uluslararası Nükleer Silahları Kaldırma Girişimi (ICAN) tarafından hazırlanan raporlarda, nükleer silaha sahip 9 ülkenin 2019 -2022 yıllarında nükleer silah çalışmaları için yaptığı yatırımlar yayınlandı.

Açıklanan verilere göre, ülkelerin nükleer silah yatırımları 2019 yılında 72,9 milyar dolar, 2020 yılında 72,6 milyar dolar, 2021 yılında 82,4 milyar dolar, 2022 yılında ise 82,9 milyar doları buldu. 4 yıl içerisinde yatırımların 10 milyar dolar artması ise ülkelerin olası bir savaşa hazırlığı olarak yorumlanıyor.

Nükleer silahlara en çok yatırım yapan ülkelerin başında ABD geliyor. ABD’yi sırasıyla Çin, Rusya, İngiltere, Fransa, Hindistan, İsrail, Pakistan ve Kuzey Kore takip ediyor.

ABD, nükleer silahlara 2019’da 35,4 milyar dolar yatırım yaparken, 2020’de 37,4 milyar, 2021’de 44,2 milyar, 2022’de 43,7 milyar dolar harcadı.

Kaynak: M5, IntellNews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close