Ukrayna: "1.Dünya Savaşı’nda olduğu gibi bizi çıkmaza sokan teknoloji seviyesine ulaştık" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Ukrayna: “1.Dünya Savaşı’nda olduğu gibi bizi çıkmaza sokan teknoloji seviyesine ulaştık”

Abone Ol 

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valery Zaluzhny, Ukrayna ordusunun, Rusya işgalinin başlamasından 20 ay sonra sürekli bir mevzi savaşı içinde sıkışıp kaldığını kabul etti.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre, Zaluzhny, The Economist için bir makale kaleme aldı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı, mevcut çatışma durumunu, savaşların genellikle birkaç kilometrelik bir alanda çok sayıda insanın canını kaybettiği Birinci Dünya Savaşı’na benzeterek, savaşın bir çıkmaza girdiğini vurguladı.

Zaluzhny bu konuda şunları yazdı;

“Tıpkı Birinci Dünya Savaşı’nda olduğu gibi bizi çıkmaza sokan teknoloji seviyesine ulaştık.”

Zaluzhny, “Savaş artık yeni bir aşamaya geçiyor” ifadelerini kullanarak, savaşın yeni bir statik ve yıpratıcı çatışma aşamasına doğru ilerlediğini vurguladı.

Bu çıkmazdan kurtulmanın, yalnızca büyük bir teknolojik sıçrama ile mümkün olacağının altını çizen Zaluhny, savaş alanındaki çıkmazın yalnızca Rusya’nın askeri gücünü yeniden inşa etmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Zaluzhny, Ukrayna’nın özellikle savaş uçağına ihtiyacı olduğunu da ifade etti.

Kiev’in, birçok ülkenin vaat ettiği F-16 savaş uçaklarını gelecek yıla kadar teslim almayı beklemediğine de dikkat çekti.

Ukrayna’nın elindeki silahlı insansız hava araçlarının (SİHA), o zamana kadar savaş uçağı eksikliğini telafi etmesi gerektiğini belirten Zaluzhny, SİHA savaşında başarının anahtarının, Rus uçaklarını devre dışı bırakmak ve durdurmak için elektronik savaşı geliştirmek olduğunu ifade etti.

Ukrayna’nın modern mayın temizleme ekipmanlarına ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Zaluzhny, Rus ordusunun 20 kilometre derinliğe kadar mayın tarlaları oluşturduğunu ekledi.

Geçen yıl işgal edilen geniş alanların yeniden ele geçirilmesinin aksine, Ukrayna’nın bu yaz kazanım umutları neredeyse hiç gerçekleşmedi.

Ancak Ukrayna ordusu, Rusya’nın Kırım’daki konumunu zayıflattı ve Rus Donanması’nı Karadeniz’in batısından uzaklaştırdı.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close