NATO'dan Baltık hamlesi: "Estonya, Letonya ve Litvanya'ya hava savunma sistemleri konuşlandırılacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

NATO’dan Baltık hamlesi: “Estonya, Letonya ve Litvanya’ya hava savunma sistemleri konuşlandırılacak”

Abone Ol 

Baltık ülkeleri Litvanya, Letonya ve Estonya, NATO askeri ittifakı Doğu Kanadı’nın Baltık bölümünü güvence altına almak için NATO üyelerinden hava savunma desteği talep etti.

NATO üyeleri, Haziran 2022’de Madrid Zirvesi’nde, NATO üyelerine yönelik olası saldırıları daha iyi caydırmak ve savunma hazırlıklarını artırmak için askeri ittifakın Doğu Kanadı’ndaki varlıklarını artırma konusunda anlaşma sağlamıştı.

NATO güvenlik kaynaklarına göre; Litvanya, Letonya ve Estonya’dan oluşan baltık ülkelerinin topraklarını korumak için artan “NATO dönüşümlü hava savunması” görevleri yeni bir aşamaya evrilebilir. 

Fransız medyasına konuşan NATO diplomatlarına göre; Baltık ülkeleri için pahalı hava savunma sistemlerine yatırım yapma planları yapılmaya başlandı ve böyle bir adım, tüm NATO üyelerinin toplu savunması için büyük bir adım olacak. 

Bir NATO diplomatı verdiği demeçte, Baltık ülkelerinin radarında hava sahalarını savunmak için gerekli tüm araçların planlandığını ve Baltık ülkelerine karadan havaya füze savunma sistemleri konuşlandırmak için hazırlıklar yapıldığını belirtti. 

Diplomat verdiği demeçte, “Dönüşümlü hava savunma misyonları yerine, Baltık bölgesinde artık yerleşik bir sisteme ihtiyacımız var. Bu nedenle önümüzdeki dönemde bu bölgeye, sürdürülebilir hava savunma sistemi kurmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

NATO güvenlik kaynaklarının iddiasına göre bu plan doğrultusunda, Estonya, Letonya ve Litvanya’ya 2025 yılına kadar kalıcı hava savunma  sistemleri kurulacak. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close