Somali’de bir CIA ajanı öldürüldü - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Somali’de bir CIA ajanı öldürüldü

Amerikan medyasında, dün, yer alan habere göre bir Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ajanı Somali’de bir çatışma sırasında öldürüldü. CIA mensubunun hangi şartlarda öldüğüne ilişkin ayrıntı paylaşılmadı.

New York Times’ın aktardığı habere göre, ölen kişi, CIA’in paramiliter bölümü olan “Özel Faaliyetler Merkezi” mensubuydu. Bu, CIA’nın en tehlikeli görevlerinden bazılarını yerine getiren paramiliter bir kol.

CNN’in haberine göre CIA çalışanı geçen hafta operasyon sırasında çatışmalarda vücuduna isabet eden kurşunlar sebebiyle öldü. CIA bu ölümün detayları ile ilgili kamuoyuna açıklama yapmadı.

Washington, Somali güçlerini eğitmek ve 2008’de terörist hareket olarak tanımladığı aşırılık yanlısı Eş-Şebab örgütüne karşı terörle mücadele operasyonları düzenlemek için Somali’ye 700 kadar asker gönderdi. Bu ayın başlarında Washington, “El Kaide” ile bağlantılı örgütün elit biriminin liderini “kara listeye” ekledi. Washington, Kenya’da Ocak ayında gerçekleştirilen ve 3 Amerikalının ölümüne yol açan saldırıdan bu örgütü sorumlu tutuldu.

Eş-Şebab örgütü, Afrika Birliği tarafından yaklaşık 20 bin askerle desteklenen Somali hükümetini devirmeyi amaçlıyor.  Tahminlere göre  Eş-Şebab örgütü 5 ila 9 bin  militana sahip.

New York Times’ta yer alan habere göre, ölen kişi, CIA’in paramiliter bölümü olan “Özel Faaliyetler Merkezi” mensubu ve ABD Donanması’nın elit “SEAL Team 6” timinin eski bir üyesiydi. Aynı haberde Donald Trump yönetiminin, 20 Ocak’ta görevi bırakmadan, tüm ABD güçlerini Somali’den çekmeyi düşündüğü öne sürüldü.

Trump, görev süresinin başlarında, Savunma Bakanlığı’na, savaşın yıprattığı Afrika’da hava saldırıları ve kara saldırıları yoluyla operasyonlarını genişletme konusunda daha fazla özgürlük verdi. Ancak Şubat ayında yayınlanan resmi bir raporda Somali’de ABD hava saldırılarının devam etmesi ve Washington’un Afrika’daki müttefik güçlere yardımını sürdürmesine rağmen Eş-Şebab örgütü ABD için büyüyen bir tehdit olarak kalmaya devam ediyor.

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close