AKYA, KARAOK, ATMACA, TCG ANADOLU ve AKINCI 2021'de TSK'ya teslim edilecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

AKYA, KARAOK, ATMACA, TCG ANADOLU ve AKINCI 2021’de TSK’ya teslim edilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “2021 yılı itibarıyla AKINCI, AKYA, KARAOK ve ATMACA projelerimizde teslimat faaliyetlerine başlamayıp, TCG ANADOLU’yu envantere almayı planlıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri hakkındaki görüşmelere katılarak, milletvekillerine sunum yaptı.

Oktay sunumda Savunma sanayi yatırımları hakkında da şunları kaydetti:

“Gerek yurt içinde, gerekse sınırlarımızın ötesinde ülkemizin menfaatlerini koruyabiliyorsak bu milli savunma sanayimizin katkılarıyla gerçekleşmektedir. Atak helikopterimiz, Bayraktar TB2 ve Anka İHA’larımızın seri üretim ve teslimatları devam ederken, Gökbey helikopterimiz ve Akıncı İHA’nın seri üretimine yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelinmiştir.

İHA’larımız için yerli ve milli imkanlarla geliştirilen PD-170 motorumuzun teslimatları devam etmektedir. Test ve eğitim gemimiz TCG Ufuk’un deniz kabul testleri başlatılmış, Milgem projemizin beşinci gemisi TCG İstanbul fırkateyninin inşa faaliyetleri hızlandırılmıştır.

Bu ay içerisinde yeni tip denizaltı projemiz için stratejik süreçlerden birisini daha tamamladık. Proje kapsamında inşa edilmekte olan 6 denizaltımızda kullanılacak yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz denizaltı bilgi dağıtım sistemlerinin üretimini başarıyla gerçekleştirdik.

Katmanlı hava savunma mimarimizin oluşturulması amacıyla Hisar-A menzil ve irtifa yönünden geliştirilerek Hisar A+ seviyesine çıkarılmış; Hisar-O’nun artırılmış menzil ve ilave arayıcı başlık yetenekleriyle seri üretim faaliyetleri başlatılmıştır. Korkut sahada aktif olarak kullanılmakta olup, Sungur portatif hava savunma füzemizin harp başlıklı atış testi başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Uzaya bağımsız erişimimizin sağlanması amacıyla ilk yerli sonda roketi fırlatılmış, 130 km irtifaya ulaşılarak ilk kez uzayın sınırı kabul edilen 100 km seviyesi aşılmıştır. Türkiye’nin ilk milli hava-hava füzesi Göktuğ’da uçak üzeri testlere, ilk milli deniz füzemiz Atmaca’da seri üretim sürecine başlanmıştır.

Mini akıllı mühimmatlarımız ile güdüm kitlerimizin üretim, teslimat ve ihracatları sürmektedir. Ar-Ge projeleriyle, katmanlı imalat, kızılötesi, lazer ve elektromanyetik, elektro optik, yapay zeka, geniş bant haberleşme, enerjik malzemeler ve KBRN teknolojileri konularında çalışmalar sürdürülmektedir. 2021 yılı itibarıyla Akıncı, Akya, Karaok ve Atmaca projelerimizde teslimat faaliyetlerine başlamayı, TCG Anadolu’yu envantere almayı planlıyoruz.”

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close