ABD, İsrail ve İran sorunları üzerinden BM bütçesini reddetti - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD, İsrail ve İran sorunları üzerinden BM bütçesini reddetti

Abone Ol 

ABD Başkanı Donald Trump’ın halen görevde olan yönetimi, İsrail ve İran ile ilgili konuları sebep göstererek Birleşmiş Milletler (BM) bütçesine karşı oy kullandı.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Oylamada sadece İsrail ABD’nin izinden giderken 167 ülke, 2021 yılı için 3,231 milyar dolarlık BM bütçesinin Genel Kurul tarafından onaylanması lehinde oy kullandı.

ABD’nin BM Büyükelçisi Kelly Craft, Güney Afrika’nın Durban kentinde BM’nin ırkçılık konferansı 20. yıldönümü etkinliğini finanse edeceği için bütçeyi reddetti. ABD ayrıca , İsrail ile dayanışma içinde, “Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelerin Yahudi devletine karşı bir saplantı olduğunu desteklediğini” iddia ettikleri konferanstan da çıktı.

Craft, Genel Kurul’da şunları söyledi: “Bu oylama ile; ilkelerimizin arkasında durduğumuzu, doğru olanı savunduğumuzu ve fikir birliği uğruna asla böyle bir uzlaşmayı kabul etmeyeceğimizi açıkça belirtmek istiyoruz. Yirmi yıl sonra, Durban Deklarasyonu hakkında kutlanacak veya onaylanacak hiçbir şey kalmadı. Bu, anti-Semitizm ve İsrail karşıtı önyargıdan ibarettir.”

Diğer BM devletleri ise, Durban Konferansı’nın destekleyen kararı, 106 evet ve 14 çekimser oyla onayladı.

 ABD elçisi, Trump’ın Barak Obama Yönetimi tarafından İran ile varılan nükleer anlaşmayı terketmesinin ardından BM üyelerinin İran’a yaptırım kararını desteklemediğinden de şikayet etti.

 

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close