İsrail'den Kapalı Alan Saldırıları için Yapay Zekalı Drone Sistemi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsrail’den Kapalı Alan Saldırıları için Yapay Zekalı Drone Sistemi

Abone Ol 

İsrailli savunma firması Rafael, kapalı alanlara giren, alanın içini tarayan insansız hava araçları ve robotları içeren yapay zeka odaklı bir sistem tanıttı.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Rafael ve görsel yapay zeka şirketi Anyvision tarafından ortaklaşa geliştirilen teknoloji, insansız hava aracı ve robotun bir şehir savaşı senaryosunda bağımsız olarak çalışmasına izin vererek, insan kaybı riskini en aza indiriyor.

Rafael’in İnovasyon Programı Merkezi Başkanı Shmuel Olanski “Hedeflerin otomatik olarak belirlenmesi, dünya çapında hava kuvvetleri ve deniz kuvvetlerinde yıllardır kullanılıyordu. Ancak piyade kuvvetleri şimdiye kadar bundan yararlanamadı. Şimdi bu hedef için, otonom operasyonel yetenekleri ve yapay zeka odaklı bilgisayar vizyonumuzu birbirine entegre ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ölümcül Otonom Dronlar

Rafael teknolojiyi hayata geçirmek için Ghost Robotics’ten dört ayaklı Spirit robotik platformlar ve nano dronlar dahil olmak üzere bir çok robotik platform kullandı.

Dronlar, gelişmiş otomatik hedef tanımaya sahip ve  0,4 kilogramlık bir yük ile 15 dakika boyunca uçabilliyor. Dört ayaklı robot ise kesintisiz iki saat çalışabiliyor ve 9 kilograma kadar yük taşıyabiliyor.

Her iki drone da ölümcül görevler için kullanılabilir özelliklere ve savunma-saldırı yeteneklerine sahip.

İnsan Asker İhtiyacını Ortadan Kaldırmak

Sistem; gerçek asker girişinden önce, sözkonusu binanın tüm haritasını çıkarmak veya içerideki silah sistemlerini ve hedefleri belirlemek için kullanılabiliyor. Böyle bir senaryoda insan asker ihtiyacı ortaya çıkarsa, sistem onlara içeride bekleyen tehditler hakkında doğru istihbarat sağlayabiliyor.

Rafael sistemi, yakın mesafe savaşında insan asker ihtiyacını ortadan kaldıracak kadar yetenekli hale getirmeyi hedefliyor.

Yüz Tanıma

 Sistem, gelecekte insanları tam olarak tanımlamak için Anyvision’un yüz tanıma teknolojisini kullanacak ve bu da potansiyel olarak rehine kurtarma yada hedef kişiyi nokta atışı algılama konusunda özelliklere sahip olacak.

Sistem, dronun küçük bir odada bile dronların çarpmasını önleyen AI teknolojisi kullanıyor. Rafeal firması; İngiltere hükümetinin, İngiliz Ordusu’nun Afganistan’daki binalara girerken zayiat verdikleri geri bildirimini aldıktan sonra sistemi geliştirmeye başladığını açıkladı.

İlerleyen yıllarda sistemdeki araçların daha da geliştirileceği, boyutlarının küçülüp kapasitelerinin artacağı belirtiliyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close