Yunanistan 18 Rafale savaş uçağı almak için Fransa ile anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yunanistan 18 Rafale savaş uçağı almak için Fransa ile anlaşma imzaladı

Abone Ol 

Yunanistan, Fransa’dan alacağı 18 Rafale savaş uçağı için 2,3 milyar euroluk anlaşma imzaladı.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, temaslarda bulunmak üzere geldiği Atina’da, Yunan mevkidaşı Nikos Panayiotopulos ile Yunanistan Savunma Bakanlığında bir araya geldi.

Yunanistan’ın Fransa’dan almaya karar verdiği 18 Rafale savaş uçağı için resmi anlaşmaya imza atan ikili, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Panayiotopulos, Rafale savaş uçaklarının alımıyla Yunan hava kuvvetlerinin önemli ölçüde güçleneceğini savunarak, bu anlaşmanın iki ülkenin savunma iş birliğinin derinleştirilmesi yönünde önemli bir adım olduğunu söyledi.

Anlaşmanın, “ülkesinin toprak bütünlüğünü ve egemenlik haklarını savunmakla görevli Yunan hava kuvvetleri ve silahlı kuvvetlerinin kapasitesini ve caydırıcı gücünü artırmasına katkı sağlayacağını savunan Panayiotopulos, “karmaşık ve büyük bir silahlanma programıyla ilgili müzakerelerin ilk kez bu kadar hızlı ve düzenli şekilde geliştiğini” kaydetti.

Alım, uçaklar ile birlikte METEOR görüş ötesi hava hava füzesi, SCALP-EG ve EXOCET seyir füzeleri gibi kritik öneme haiz mühimmatları da içeriyor.

Yunanistan, “Rafale alan Avrupa’daki ilk ülke” oldu

Parly ise Yunanistan’ın Avrupa’da bu uçakları satın alan ilk ülke olduğunu, Atina ve Paris’in birçok konuda ortak noktaları paylaştığını belirtti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close