CENTCOM Komutanından İran'a: Artık Gerçek ABD Politikaları Geri Gelecek - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

CENTCOM Komutanından İran’a: Artık Gerçek ABD Politikaları Geri Gelecek

Abone Ol 

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminin son günlerinde İran ile savaşın eşiğinden döndüklerini ancak artık yeni yönetimle ABD’nin eski politikasının geri geleceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın görevi devralması sonrasında Orta Doğu’ya seyahat eden McKenzie, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin göreve gelmesi ile ABD ve İran ilişkilerinin “fırsat dönemine” girdiğini söyledi.

McKenzie, İran’a karşı caydırıcı davrandıklarını ve amaçlarının “savaşı engellemek” olduğunu ifade etti.

AA’nın aktardığına göre İran’ın Irak’ta ve bölgede doğrudan ABD’yi hedef almadığını ancak Irak’ta destekledikleri güçlerin faaliyetlerinin devam ettiğini kaydeden McKenzie, “Genel olarak onlar da desteklediği güçlere o sırada bir savaş çıkarmanın doğru bir zaman olmadığını söylediler. Tabii tüm bu olanlar sadece askeri boyutla alakalı değil. İran’ın da yeni yönetimi beklediğine ve işlerin değişip değişmeyeceğine yönelik siyasal hesaplamalar yaptığına eminim” dedi.

McKenzie, “Artık ABD politikasını geri getirecek yeni bir yönetim var” ifadesini kullandı.

ABD-İran ilişkilerindeki gerginlik, İranlı Komutan Kasım Süleymani’nin 3 Ocak 2020’de hava saldırısında öldürülmesiyle krize dönüşmüştü.

İran lideri Ali Hamaney, Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürüldüğü gün yaptığı açıklamada, ABD’den “sert bir intikam” alınacağını duyurmuştu.

O dönem ABD Başkanı olan Donald Trump ise, İran’a ait 52 hedef belirlediklerini ve Tahran’ın muhtemel bir saldırısına karşılık bu hedefleri vuracaklarını bildirmişti.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close