Milli Orta İrtifa Hava Savunma Radarları: KALKAN ve KALKAN-II - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli Orta İrtifa Hava Savunma Radarları: KALKAN ve KALKAN-II

Abone Ol 

Pek çok farklı alanda çalışmaları ve ürünü bulunan ASELSAN’ın üzerinde yoğunlaştığı alanlardan biri de radarlar.

Havan Tespit Radarından Atış Kontrol Radarına kadar pek çok farklı radar sistemini geliştiren/ geliştirmeye devam eden ASELSAN’ın en temel ürünlerinden biri KALKAN Hava Savunma Radarı.

KALKAN, alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleriyle de kullanılabilmesi amacıyla kısa/orta menzildeki hava soluyan hedefleri tespit edilmesi amacıyla geliştirildi.

Üç boyutlu bir radar olan KALKAN, hedefin tespit ve takibini otomatik yapabiliyor. Karıştırıcı yönünü de belirleyebilen radar, aynı zamanda hedeflerin sabit ve döner kanatlı olarak sınıflandırmasını da yapabiliyor.
IFF Mod5 seviyesinde dost/düşman teşhisini yaparak komuta kontrol birimlerine hava resminin aktarılmasını sağlıyor.

X Band gönderme frekansı olan KALKAN’ın azami menzili 100km. Savaş Uçağı takip menzili ise 40-60km arasında değişmekte.

60’dan fazla hedefi takip edebilen radarın 360 derece yanca kapsaması mevcut.
Faz dizinli anten yapısına sahip olan radar, bu sayede yükseliş ekseninde elektronik tarama yapabiliyor ve hava resmini çok kısa sürede oluşturabiliyor.

Römork üzerine konuşlu olan KALKAN, araç ile çekilerek harekât bölgesine intikal ettiriliyor. Kullanıcı operatöre ise kontrolü araç içerisinden veya uzaktan sağlayabiliyor. Halihazırda TSK envanterinde çok sayıda KALKAN radarı bulunmakta.

ASELSAN, KALKAN’ı daha da geliştirmek ve ithal parçaları yerlileştirmek için KALKAN-II radarını geliştirdi. Azami menzilini 120 km menzile (savaş uçağı takip menzili KALKAN ile aynı) çıkarıldığı bu versiyon karıştırma ve aldatmaya karşı daha dayanıklı. Yerliliğin çok yüksek seviyede olduğu KALKAN-II hedef tespit ve teşhis ve takibinde daha iyi sonuçlar veriyor.

TSK envanterine giren KALKAN-II başarıyla görev yapıyor. KALKAN-II, HİSAR-O+ Hava Savunma Sistemi’nin arama radarı olarak da görev alacak.

Hem KALKAN hem de KALKAN-II milli hava savunma ağı Hava Savunma Erken İkaz Komuta Sistemi (HERİKKS)’e entegre.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close