Milli Elektronik Harp Podu'nun Uçuşlu Testlerine Başlandı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Milli Elektronik Harp Podu’nun Uçuşlu Testlerine Başlandı

Abone Ol 

F-16 Savaş Uçaklarının kendilerini başta güdümlü füzeler olmak üzere tehditlerden koruması amacıyla TÜBİTAK-BİLGEM tarafından  geliştirilen milli elektronik harp podu (EHPOD)’un uçuşlu testlerine başlandı.

holiganuc_iu adlı İnstagram hesabının paylaştığı görüntülerde F-16 Savaş Uçağının gövde altında EHPOD görüldü. EHPOD görünüm olarak F-16 savaş uçaklarına sık sık takılan 300 galonluk yakıt tankına çok benzemekte.

EHPOD, Radar İkaz Alıcısı (RİA) ve Elektronik Karşı Tedbir (EKT) alt sistemlerini içeren Türkiye’nin en hayati elektronik harp  projelerinden biri.

EHPOD’un RİA alt sistemi, radar sistemlerinin yayınlarını poda yerleştirilmiş çoklu geniş bant antenlerle tespit eder. Sistem radar frekans bandını periyodik olarak tarar ve alınan sinyallerin frekans, darbe genişliği, yön ve darbe tekrarlama aralığı gibi parametrelerini belirler. Bu ölçümler kullanılarak sinyaller ayrıştırılır ve yayın tipi belirlenir.

EKT ise  radarları karıştırmak veya yanıltmak için kullanılır. Radar ekranında çok sayıda sahte hedef oluşturabilir, gerçek hedefleri gizleyebilir ya da rastgele hareket ettirebilirler. EKT ayrıca EKT geniş anlık bant genişliği ve sayısal RF hafıza gibi üstün kabiliyetlere sahip.

EHPOD halihazırda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan tüm elektronik harp öz savunma sistemlerinden çok daha kabiliyetli olacak.

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close