Japonya'nın 6. Nesil Gizli Savaş Uçağı Planı F:X - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya’nın 6. Nesil Gizli Savaş Uçağı Planı F:X

Abone Ol 

Hava kuvvetlerini modernize etmek için iddialı bir girişimde bulunan Japonya Savunma Bakanlığı, altıncı nesil bir savaş uçağı için planlarını hızlandırdı.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Japonya Hava Kuvvetleri, F-15J Eagle ve F-2 jetlerinin yer aldığı envanterini modernize etmek için atağa geçti. Japonya Savunma Bakanlığı, ilk olarak 2000’lerin sonlarında altıncı nesil bir savaş uçağı geliştirme fikrini gündeme getirdi. Fakat altıncı nesil savaş uçağı projesinin F-35 tedariği için askıya alındığına dair haberler gündemi meşgul etti. Ancak geçtiğimiz yıl Tokyo’nun her iki girişimini de aynı anda sürdürme niyetinde olduğu ortaya çıktı.

Ve geçtiğimiz aylarda, Japonya Savunma Bakanlığı geçici olarak F-X olarak adlandırılan, yerli olarak üretilmiş savaş uçağı için etkileyici bir geliştirme ve üretime dair yol haritası izlediğini duyurdu. Bu açıklamaya göre; gövde ve motor dahil olmak üzere temel tasarım 2021 Mart ayı sonunda tamamlanacak. 2024 yılında prototip üretime girecek olan uçak 2028 yılında ise ilk seferi ile test edilecek.

Planlamaya göre; 2031’de seri üretime girecek ve 2030’ların ortalarında, Japon hava kuvvetlerinde kullanılmaya başlanacak. Son olarak Tokyo, F-X uçak sözleşmesini Mitsubishi Heavy Industries’e (MHI) resmi olarak ihale ederek beklenen son adımı attı.

F-X uçağı hakkında çok az somut bilgi var ve araştırma ve geliştirme aşamasında olduğu bilgisi veriliyor. Bununla birlikte, projenin hatları hakkında bilgiler sızmaya devam ediyor. F-X uçağının, Doğu Çin Denizi ve Japonya Denizi üzerinde uzun menzilli bir hava üstünlük platformu oluşturacak şekilde planladığı yaygın olarak paylaşılıyor. Proje, muhtemelen X-2 Shinshin’in özellikleri ve süper manevra kabiliyetlerini sergilerken, Japonya ve Birleşik Krallık tarafından ortaklaşa geliştirilen Yeni Havadan Havaya Füzeye (JNAAM)’a da sahip olacak.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close