Havada elektronik kalkan: HEHSİS entegreli hava aracı sayısı 40'a ulaştı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Havada elektronik kalkan: HEHSİS entegreli hava aracı sayısı 40’a ulaştı

Abone Ol 

ASELSAN tarafından helikopterleri füzelerden korumak amacıyla geliştirilen HEHSİS/HEWS’in (Helikopter Elektronik Harp Sistemi /Helicopter Electronic Warfare System) seri entegrasyonu devam ediyor.

Başta Türk güvenlik güçleri olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin helikopterlerini füze tehdidinden korumak amacıyla geliştirilen HEHSİS/HEWS’in seri entegrasyonu sürüyor. Aselsan tarafından paylaşılan bilgiye göre projede şu ana kadar 40 adet hava aracına HEHSİS’in entegrasyonu tamamlandı. Sistem; S70 Blackhawk ve AS532 Cougar helikopterlerine entegre ediliyor.

HEHSİS entegreli S70 Blackhawk helikopteri.

HEHSİS/HEWS

HEHSİS, helikopterler için geliştirilmiş olsa da sabit kanatlı hava platformlarda da kullanılabilen bir entegre Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi.

Sistem; Radar İkaz Alıcısı (RWR), Füze İkaz Alıcısı (MWR), Lazer İkaz Alıcısı (LWR), RF karıştırıcı ve karşı tedbir atıcının birleşiminden meydana geliyor. Üst düzeyde durumsal farkındalık sağlayan HEHSİS, veri füzyonu sonrasında tehdide özel en uygun karşı tedbir sistemini aktive ederek pilotun iş yükünün olabildiğince azaltıp en üst seviye de koruma sağlanmasını sağlıyor.

HEHSİS’teki radar ikaz alıcı, C-J frekans bandında hızlı tehdit tespiti, sınıflandırma ve teşhisi yapabiliyor. Pasif
morötesi teknolojisi ile çalışan ve tehditleri fırlatılış anından itibaren algılayan füze ikaz alıcı, çoklu tehdit analiz ve takip kabiliyetine haiz.

Lazer ikaz alıcı; lazer işaretleyici, güdüm ve mesafe bulucu tehditlerinin tamamına karşı etkili. RF karıştırıcı I-J frekans bandında tehdit takibi ve tehdide özel aktif karıştırma işlevini yerine getirmekte. Sahte hedef atıcı, otomatik, yarı-otomatik, manuel ve By-Pass modlarında çalışabiliyor.

Radar ikaz alıcısı, füze ikaz alıcısı, lazer ikaz alıcısı, RF karıştırıcı ve karşı tedbir atıcı sistemleri süit olarak
çalışabildiği gibi, kullanıcı ihtiyacı doğrultusunda alt sistem bazında farklı konfigürasyonlarda da çalışabilmekte. Tehdit, durum, platform ve istihbarat verilerini eş zamanlı değerlendirebilen süit versiyonda programlanabilir sesli uyarılar ve gelişmiş semboller bulunuyor

Merkezi yönetim fonksiyonu sunan yüksek teknolojili entegre süit; modüler entegrasyon yapısı ve açık mimarisi ile kullanıcı taleplerine göre kolaylıkla uyarlanabildiği gibi yeni teknolojileri de bünyesine dahil edebiliyor.

HEHSİS’in ihracatı da gerçekleştirildi. Şili Silahlı Kuvvetleri envanterindeki AS532 Cougar helikopterlerine HEHSİS entegrasyonu gerçekleştirildi.

Kaynak: M5

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close