Almanya 2024'te Ukrayna'ya askeri yardımı iki katına çıkaracak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya 2024’te Ukrayna’ya askeri yardımı iki katına çıkaracak

Abone Ol 

Almanya Savunma Bakanlığı, Rus işgaline karşı koymaya çalışan Ukrayna’ya 2024 yılında yapacağı askeri yardımı iki katına çıkararak 8 milyar Euro’ya (8,5 milyar $) çıkaracağını duyurdu.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ARD televizyon kanalına verdiği demeçte; “Bu kararımızla, uluslararası dikkatler İsrail-Hamas savaşına odaklanmışken Ukrayna’dan vazgeçmediğimizi gösteren güçlü bir sinyal veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Batılı müttefiklerinden sürekli olarak daha fazla askeri yardım talep etti ancak bu yıl başlattığı karşı saldırı ülkenin güney ve doğusuna yerleşen Rus güçlerini püskürtmeyi başaramadı.

Şansölye Olaf Scholz’un koalisyon hükümeti, ağırlıklı olarak askeri teçhizattan oluşan ilk yardım paketini iki katına çıkarma konusunda anlaşmaya vardı ve kararın milletvekilleri tarafından yapılacak bir oylamada resmen onaylanması bekleniyor.

Almanya, Rusya’nın geçen yıl Şubat ayında geniş çaplı işgalini başlatmasından bu yana Ukrayna’nın başlıca destekçilerinden biri oldu ve 22 milyar avroluk insani, mali ve askeri yardım sağladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close