Rapor: Küresel füze ve füze savunma pazarı 2033 yılında dev bir mali boyuta ulaşacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Küresel füze ve füze savunma pazarı 2033 yılında dev bir mali boyuta ulaşacak

Abone Ol 

Dünyadaki çatışmaların artması nedeniyle ülkeler, füze kabiliyetlerini artırma ve hava savunma sistemlerini modernize etme yarışına girdi. Bu da füze ve füze savunma sistemlerine olan talebi artırdı.

Devam eden Rusya-Ukrayna çatışması ve her iki ülkenin de yoğun füze ve roket kullanımı, Polonya, Almanya ve Fransa gibi diğer Avrupa ülkelerini de füze ve füze savunma kabiliyetlerini geliştirmeye sevk etti.

Önde gelen veri ve analiz şirketi GlobalData’ya göre, küresel füze ve füze savunma sistemleri pazarının 2023 yılında 45,3 milyar dolardan 2033 yılına kadar 67,9 milyar dolara çıkması bekleniyor.

GlobalData’nın “Küresel Füzeler ve Füze Savunma Sistemleri Pazarı 2023-2033” başlıklı son raporu, pazarın 2023-2033 yılları arasında yıllık %4,2’lik bir bileşik büyüme oranıyla büyüyeceğini ortaya koyuyor.

Polonya, Almanya ve Fransa’nın Mistral, Piorun ve RBS-70 NG gibi insan tarafından taşınabilir sistemlerin yanı sıra kısa ve orta menzilli hava savunma sistemlerinin tedarikine öncelik vermesiyle, Avrupa’nın önümüzdeki on yıl içinde küresel füze pazarına %31,1’lik bir payla hakim olması bekleniyor.

Diğer yandan İngiltere, Hindistan ve Güney Kore gibi ülkeler geliştirme maliyetlerini düşürmek için diğer ülkelerle ortaklıklar kurarak ortak füze ve füze savunma sistemleri programları başlattılar.

Rapora göre; kısa ve orta menzilli füze savunma sistemlerinin son çatışmalardaki etkinliği göz önüne alındığında, özellikle ciddi hava saldırısı tehditleriyle karşı karşıya olan ülkelerde bu sistemlerin tedarikinde hızlı bir artış olacak.

Rapora göre ayrıca; ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Avustralya, İngiltere ve Fransa gibi büyük savunma harcamaları yapan ülkeler, askeri kabiliyetlerini önemli ölçüde artıracak olan hipersonik füze geliştirmeye odaklanıyor.

Bu ülkeler, düşman hava savunma engellemelerinden kaçarken uzun menzilli saldırı kabiliyetlerini geliştirmek için hipersonik füzelerin geliştirilmesine büyük yatırımlar yapıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close