F-35'ler hedefi vuramıyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

F-35’ler hedefi vuramıyor

Abone Ol 

Pentagon uzmanları, F-35 savaş uçaklarına dair yıllık değerlendirme raporunu paylaştı. Programın başladığı tarihten bu yana sorunların ardı arkası kesilmeyen F-35 Lightning II’lerde, kritik düzeyde sayılabilecek yeni bir problem ortaya çıktı.

Operasyonel test ve değerlendirme müdürü Robert Behler imzasını taşıyan raporda,  F-35A Lightning II’lerin GAU-12 Equalizer toplarının yer taarruz görevlerinde isabet sıkıntısı yaşadığı belirtildi. Yaşanan isabet sorununun nedeni olarak yazılımsal hatalara dikkat çekildi.

Ayrıca 25 mm çapındaki topun güçlü geri tepmesinin, silah yuvasında çatlaklara neden olduğu da açıklandı. Bu nedenlerden dolayı F-35A’lardan yer hedeflerine taarruz esnasında atılan 25 mm mühimmatın isabetsizliğe yol açacak düzeyde dağılım sorunu yaşadığı açıklandı.

Raporda, “Eksikliklerin giderilmesi için çalışmasına karşın hâlâ yeni açıklar keşfediliyor, bu da totalde sadece küçük bir azalmaya neden oluyor ve üzerine gidilmesi gereken ‘pek çok kaydadeğer’ sorun bulunuyor” denildi.

Uzmanlar, bir önceki yıla ait değerlendirme raporunda işaret edilen siber güvenlik açıklarının henüz çözülmemiş olduğunu da vurguladı.

Uçakta yaşanan diğer sorunlara ilişkin bilgi verilmezken hâlihazırda çözüme kavuşturulması gereken uzun bir liste bulunduğuna işaret edildi. Bunlardan 13’ünün Kategori 1 düzeyinde olduğu ve 22 milyar Amerikan Doları maliyeti olması hesaplanan Blok 4 Fazı’ndan önce çözülmesinin gerektiği açıklandı.

Pentagon’un F-35 programını yürüten ofisten resmi bir açıklama yapılamadı. Ancak Lockheed Martin şirketinin Sözcüsü Brett Ashworth, “Raporu henüz görmemiş olmamıza rağmen F-35 olgunlaşmayı sürdürüyor ve dünyadaki en ölümcül, hayatta kalabilen ve bağlantılı savaşçısı” dedi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close